Fransız bayrağına sarılı patlayan ekmek!

Fransız bayrağına sarılı patlayan ekmek!
Ünlü Economist dergisinin, kapağında ekonomik krize gönderme yaparak Fransız bayrağına sarılı patlayan ekmek figürü büyük tartışma yarattı.

Economist dergisi son sayısında; Fransa'nın Avrupa'da İtalya ve İspanya'dan sonra yardım isteyecek diğer ülke olacağı yönündeki endişeleri kapağına taşıdı. Ancak kapakta kullanılan bomba figürü Fransızlardan büyük tepki gördü.
 
Akşam’ın haberine göre, derginin kapağında baget ekmek şeklinde yer alan bombalar, kemer sıkma önlemlerinin ve vergi artışı söylentilerinin halk arasında büyük öfke yarattığına dikkat çekildi. Fransız halkı ülkelerinin 'patlamaya hazır bomba' olarak gösterilmesine sert tepki gösterdi.
 
Kapağın aynı zamanda Fransa prensesi Mariotte Antionette'in küresel kriz zamanında 'Ekmek yoksa pasta yesinler' sözüne de gönderme yaptığı da ifade edildi. Dergi Fransa'da kamu harcamalarının ülke ekonomisinin yüzde 57'sine denk geldiğine dikkat çekerken, ülke borcunun GSYİH'ye oranının yüzde 90'a çıktığı belirtildi. Economist'e göre Fransa borsası CAC-40'a 1987 yılından bu yana yeni şirket kaydı yapılmamış.
 
Fransa'da yaşam standardı hala yüksek ve dünyanın en iyi şirketlerinin bazıları yine bu ülkede. Ülkede işsizlik oranı yüzde 10 seviyesinde olsa da genç işsizlik çok daha yüksek seviyede. İspanya ve İtalya'nın aksine Fransa'nın arası piyasalarla da iyi. Ülkenin borçlanma maliyeti diğer Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça düşük ve hala en gözde turizm merkezlerinden biri. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com