Frig Spor Festivali

Frig Spor Festivali
İhsaniye Kaymakamlığı tarafından Frig Vadisi'nin tanıtımı için 'Frig Spor Festivali düzenlendi. Kaymakam İlhan, karpuz, üzüm, vişne ve kiraz isimli festivallerin bölgeye bir katkı sağlamayacağına inandığını söyledi.

İhsaniye Kaymakamlığı tarafından Frig Vadisi'nin tanıtımı için 'Frig Spor Festivali düzenlendi. Kaymakam İlhan, karpuz, üzüm, vişne ve kiraz isimli festivallerin bölgeye bir katkı sağlamayacağına inandığını söyledi.

Afyonkarahisar'ın İhsaniye ilçesine bağlı Döğer beldesinde Frig Vadisi'ni tanıtmak amacıyla 'Frig Spor Festivali' adı altında etkinlik düzenlendi. Döğer beldesi sınırları içerisinde bulunan Emre Gölü'nün çevresinde yapılan şölen kapsamında, balık tutuma yarışması, plaj voleybolu, bot yarışması, halat çekme, dağ bisikleti yarışması ve binicilik yarışmaları düzenlendi. İlçe halkının ve beldede yaşayan vatandaşların ilgi gösterdiği 'Frig Spor Festivali'nde konuşan İhsaniye Kaymakamı Ömer Faruk İlhan, festivaldeki ilk hedeflerinin mahalli olarak tanıtım olduğunu söyledi. Kaymakam İlhan, bu tanıtımı sırasıyla milli daha sonra da milletler arası platforma yaymayı hedeflediklerini söyledi.
Başından beri her türlü sebze ve meyve festivaline karşı olduğunu belirten İlhan, karpuz, üzüm, vişne, kiraz gibi sebze ve festivallerinin katkı sağlamayacağına inandığını söyleyerek şöyle konuştu: 'Bunlar Sayın Başbakanımızın da bir çok platformda defalarca ifade ettiği gibi bir taraftan israf diğer taraftan kesinlikle bölgeye bir katkı sağlamayan etkinlikler. Biz her açıdan fark yaratmak üzere festivalde de bir fark olsun istedik. Daha klas, entelektüel düzeyi yüksek ve gerçek anlamda bölgenin güzelliklerini bütün dünyaya lanse etmemize imkan verici bir festival düşündük. Burada tabii ki aklımıza spor geldi. Malum sporun evrenselliği, birleştiriciliği, sosyal barışa yapacağı katkılar tartışma götürmez'.
Frig Vadisi'nin Eskişehir, Afyonkarahisar ve Kütahya illerinden müteşekkir olan saklı bir hazine olduğuna yer veren Kaymakam İlhan, bu hazinenin ikinci en büyük kesitinin Afyonkarahisar'da olduğunu dile getirdi. Frig Vadisi'ni tanıtmanın İhsaniye Kaymakamlığı'nın bir misyonu olduğunu aktaran İlhan, 'Biz, bugün bu etkinliği bu misyonun bir aşaması olarak tertip ettik' dedi.
Etkinliğin düzenlediği Emre Gölü'nün çevresinde, bir rekreasyon projesinin uygulanacağını bildiren İlhan, göreve başladığı ilk günden itibaren burası ile ilgili çalışmaları başlattıklarını kaydetti. Şu an yürütülen çalışmaların olduğunu ileten İlhan, şu ifadelere yer verdi: 'Bu muhteşem güzelliğin orman imar planı çalışmasını başlattık. Gölün etrafında düzensiz yapılaşmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz. Şimdiden böyle bir düşüncesi olan arkadaşları da uyarıyorum, çarpık yapılaşmalara asla tenezzül etmeyin, karşınızda kaymakamlığı bulursunuz. Tabiatın bozulmasına kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Şu anda mimar ve şehir plancıları bu göl etrafında muazzam bir rekreasyon projesi gerçekleştirmek için çalışıyorlar. Bir sonraki festivale geldiğinizde muazzam bir rekreasyon alanı ile karşı karşıya kalacaksınız'.
Frig Vadisi'ni ve Emre Gölü'nü dünyaya tanıtmak istediklerini belirten İlhan, Afyon Kocatepe Üniversitesi'nden de bu konuda destek aldıklarını bildirdi.
Döğer Belediye Başkanı Ömer Güngör ise Frig Vadisi'nin ve Döğer beldesinin tanıtılmasında böyle bir organizasyonu gerçekleştirenlere teşekkür etti. Bölgenin tanıtılması açısından etkinliğin faydalı olacağına inandığını bildiren İlhan, bundan sonraki organizasyonların daha güzel ve geniş kapsamlı olacağını ifade etti.
Yapılan konuşmaların ardından Emre Gölü etrafında yarışmalara star verildi. İlk olarak balık tutma yarışması gerçekleştirildi. Ardından bot yarışmasına geçildi. Yöre halkının kürek çektiği yarışmalarda izlenme zevki bol olan görüntüler oluştu. Protokol üyeleri kayıklara binerek kürek çekti.
Gölün kenarında oluşturulan alanda ise genç kızlar plaj voleybolu yarışmasında ter döktü.
Emre Gölü etrafındaki etkinlikler, gün boyu devam etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com