Frig turizme kazandırılmalı

Frig turizme kazandırılmalı
Kütahya, Eskişehir ve Afyonkarahisar il sınırlarında kalan Frig Vadisi'nin önemli olduğunu belirten Günay, burasıyla ilgili önemli projeler üzerinde durduklarını sözlerine ekledi.

Kütahya, Eskişehir ve Afyonkarahisar il sınırlarında kalan Frig Vadisi'nin önemli olduğunu belirten Günay, burasıyla ilgili önemli projeler üzerinde durduklarını sözlerine ekledi.
KÜTAHYA - Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''Turist sayısı 25-26 milyona ulaşmış, turizmden gelir seviyesi 20 milyar doların üzerine çıkmış Türkiye'de turizmin nimetini deniz kıyılarından Anadolu içlerine taşımak gibi bir niyetimiz var'' dedi.
Günay, Kütahya'da restorasyonu tamamlanan Büyük Bedesten'de, Avrupa Komisyonu ile Avrupa Konseyi'nin ortaklaşa düzenlediği ''Avrupa Miras Günleri''nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin kültür bakımından çok zengin topraklara sahip olduğunu vurguladı.
Ülke topraklarının nice uygarlıklara ev sahipliği yaptığını, nice sultanlar ve imparatorlar gördüğünü ifade eden Günay, ''Bu topraklar üzerinde binlerce, on binlerce yıldan bu yana ne varsa hem sahiplik hem emanetçilik ediyoruz. Tarih ve insanlık önünde bizim borcumuz, bunların değerini bilerek, kullanarak, gelecek on, bin yıllara taşımaya çalışmaktır'' diye konuştu.
Günay, bir toplumun, tarihini ne kadar biliyorsa, yaşadığı günü o kadar anlayabileceğine işaret ederek, şöyle konuştu:
''Bir toplum tarihini biliyor, yaşadığı günü anlamlandırabiliyorsa geleceğini de şekillendirebilir ve güzelleştirebilir. O yüzden tarih bilinci geçmişe dönük bir bilgi yığını değildir, geleceğimizi nasıl şekillendirebileceğimizin çok önemli birikimini bize veren önemli büyük zenginliklerimizden birincisidir. Tarihe, tarihin bize verdiği emanetlere, birikime sahip çıkmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum.''
-DÜNYA MİRASI HARİTASI-
Bakan Günay, Türkiye'nin dünya mirası haritasında çok fazla işaretlenmiş yeri bulunmasına hakkı olduğunu belirterek, söz konusu haritada Türkiye'nin şimdilik UNESCO tarafından kabul edilmiş dokuz yeri bulunduğunu anımsattı.
Konuyla ilgili UNESCO'nun en son yayımladığı kitapta haritadaki Türkiye'ye ait tarihi mekanlardan bir kaçının sadece yazıyla geçiştirildiğini, fotoğrafına bile yer verilmediğini anlatan Günay, ''Söz konusu dokuz miras alanına yenilerini eklemenin, gerçekten ülkeye, halka, tarihe, toprağa karşı bir borç olduğunu'' kaydetti.
Günay, Kültür Varlıkları Genel Müdürlüğünde yeni bir kadro çalışması yaptıklarını ifade ederek, doğrudan doğruya dünya miras alanlarından sorumlu özel bir daire başkanlığı oluşturacaklarını kaydetti.
Dünya miras alanı aday listesine Türkiye'den 18 yer bulunduğuna dikkat çeken Günay, şöyle devam etti:
'''2000 yılından bu yana bu aday listesine hiçbir yer alınmadı. Geçen yıl beş yeni dosya sunduk. Bunlar Konya Çatalhöyük, Antalya Perge, Muğla ve Antalya'daki Likya kıyıları, Afrodisyas ile Burdur'daki Sagalassos'tur. Söz konusu beş dosyamız dünya miras alanı aday listesine kabul edildi. Bu çalışmaları sürdüreceğiz. Hayalim, aday listesinden kalıcı listeye Türkiye'den daha fazla yerin katılabilmesini sağlayıp dokuzu 12, 18 yapabilmektir.''

-''TURİZM ÖNEMLİ İŞ
ALANLARINDAN BİRİ''-
Günay, kültüre ne kadar sahip çıkılırsa Türkiye'de turizmin o kadar Anadolu'ya yaygınlaşacağına işaret ederek, Türkiye'nin şu anda dünyanın 7'nci, 8'inci sırasında bir turizm ülkesi olduğunu hatırlattı.
Bu yıl Akdeniz çanağında eksiye düşmeyen ender ülkelerden birinin Türkiye olduğunu ifade eden Bakan Günay, şunları kaydetti:
''Yunanistan, İspanya gibi ülkelerde bu ekonomik kriz yılında ciddi gerilemeler var, ancak Türkiye artı konumunda direniyor. Bu bize yetmiyor. Turist sayısı 25-26 milyona ulaşmış, turizmden gelir seviyesi 20 milyar doların üzerine çıkmış Türkiye'de turizmin nimetini deniz kıyılarından Anadolu içlerine taşımak gibi bir niyetimiz var. Çok genç bir nüfusumuz var. Çocuklarımızın işe ihtiyacı var. Turizm önemli iş alanlarından biri. Turizmi termal, arkeoloji, kültür varlıklarımızın sahiplenilmesi zeminleri üzerinde Türkiye sathına yayabiliriz.''
Kütahya, Eskişehir ve Afyonkarahisar il sınırlarında kalan Frig Vadisi'nin önemli olduğunu belirten Günay, burasıyla ilgili önemli projeler üzerinde durduklarını sözlerine ekledi.
Konuşmaların ardından Günay'a, Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça tarafından Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün portresi işlenen çini tabak hediye etti.
Açılış törenine Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Hasan Fehmi Kinay ve Hüseyin Tuğcu, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Tibor Varadi, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy da katıldı.
Günay, daha sonra aynı binada bulunan Gülten Dayıoğlu Çocuk Kütüphanesi ve Mustafa Hakkı Yeşil Halk Kütüphanesinin yanı sıra Rüstem Paşa El Sanatları Çarşısının açılışlarını yaparak, bölümlerini gezdi.
Bu arada, Bakan Günay, Avrupa Miras Günleri etkinliklerinin açılışına katılmadan önce Valiliği ziyaret ederek, Vali Şükrü Kocatepe ile görüştü. Kocatepe, Günay'a porselen vazo ve üzerinde Günay'ın fotoğrafı bulunan çini tabak hediye etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com