Frig vadisi ilgi çekiyor

Frig vadisi ilgi çekiyor
Bir bölümü Kütahya ili sınırları içinde yer alan Frig Vadisi, son yıllardaki tanıtım çalışmalarıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Bir bölümü Kütahya ili sınırları içinde yer alan Frig Vadisi, son yıllardaki tanıtım çalışmalarıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Alınan bilgiye göre, Kütahya-Eskişehir kara yolunun 26. kilometresindeki Sabuncupınar köyünden başlayan ve ilin doğu kesimi boyunca uzanan çamlar arasındaki kayalık alan, Frig Vadisi olarak adlandırılıyor.
Vadinin ilin sınırları içinde kalan kısmı Sabuncupınar, Söğüt, İnli, Fındıklı köyleri civarındaki kuzey alan ile daha güneydeki Ovacık köyü olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Günümüzde bazıları ambar, barınak ve samanlık olarak kullanılan bu yapılar, Sabuncupınar, Söğüt, Armutlu, İnli, Sökmen, Fındık ve İncik köylerinde bulunuyor.
Kapadokya'daki peri bacası oluşumlarının benzerleri, Kütahya'ya 56 kilometre uzaklıktaki Ovacık köyünün doğusunda başlayan çam ormanları arasında yer alıyor. Kaya mezarları, kiliseler, sığınma ve barınma amaçlı yapılan mağara kalıntılarından oluşan bölgenin, MÖ 900-600 yılları arasında Frigler, daha sonra Romalılar tarafından kullanıldığı biliniyor.
Söz konusu mağara kalıntıları içinde iki kilise bulunuyor. Tekli ve çiftli kilise adı verilen yapıların duvarlarında fresklere rastlanıyor. Ayrıca kök boyayla yazılmış yazılar, mender motifleri ve haç işaretleri de görülüyor.
İkinci bir Kapadokya olarak nitelendirilen Frig Vadisi'nin Kütahya sınırları içinde kalan bölümü, son yıllardaki tanıtım çalışmalarıyla turistlerin ilgi odağı haline geldi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com