''Frig Vadisi'' Türkiye'nin ve Dünyanın Kültür Mirasıdır

''Frig Vadisi'' Türkiye'nin ve Dünyanın Kültür Mirasıdır
Kütahya, Afyonkarahisar ve Eskişehir İl Özel İdarelerinin katılımı ile kurulan ve kuruluş izni Bakanlar Kurulunca onaylanarak Resmi Gazetede yayınlanan Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği toplantısı Kütahya'da yapıldı.

Kütahya, Afyonkarahisar ve Eskişehir İl Özel İdarelerinin katılımı ile kurulan ve kuruluş izni Bakanlar Kurulunca onaylanarak Resmi Gazetede yayınlanan Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği toplantısı Kütahya'da yapıldı.

Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği Başkanı Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga'nın başkanlığında yapılan Mart ayı toplantısının açılış konuşmasını Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga yaptı. Bölgemizde en önde gelen Kültürel zenginliklerimizden biri olan Frig vadisinin yaklaşık 3-4 ay önce kurulmuş olan bu birlikle düzenli bir yapıya kavuşmakta olduğunu ifade eden Vali İmga; “Bu Kültürel zenginliğin gerek Ülkemiz kamuoyu önüne, gerekse Dünya kamuoyu önüne çok daha etkili bir biçimde çıkartılması ve tanıtılması için Birliğimiz iyi bir çalışma ortamı oluşturacaktır” dedi. Yapılan toplantıya Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga, Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar, Kütahya Müze Müdürü Metin Türktüzün ile Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya İl Özel İdaresinin Genel Sekreterleri ile KEKA birliğinin personeli katıldı.
Kuzey Ege Kalkınma Ajansı'nın (KEKA) Mart Ayı Birlik Encümen toplantısının açılış konuşmasını yapan Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga, KEKA olarak Encümen toplantılarının ikincisini gerçekleştirdiklerini belirterek, Eskişehir, Kütahya ve Afyonkarahisar illerinin önde gelen kültürel zenginliklerinden olan Frig Vadisi'nin yaklaşık olarak 4 ay önce kurulnan KEKA bünyesindeki birliklerle düzenli bir yapıya kavuşturulduğunu söyledi.
Frig Vadisi'ndeki kültürel zenginliğinin hem Türkiye hemde dünya için önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Vali İmga, mevcut olan bu kültürel zenginliğinin daha da iyi bir biçimde gün yüzüne çıklarılması için KEKA'nın yoğun bir çalışma içinde olduğunu açıkladı.
Mart ayı Encümen toplantısının amacını açıklayan Vali İmga konuşmasına şöyle devam etti: 'Bu ayki toplantımızda koruma amaçlı imar planı yapılacak yerlerin belirlenmesi için öncelikli konuları gündemimize aldık. Bölgesel yönetim planı yapılacak yerlerin belirlenmsi için bilgi alışverişinde bulunacağız. Aynı zamanda Frig Vadisi yürüyüş yolu çalışmaları hakkında KEKA bünyesinde bulunan uzmaların sunumuyla birlikte gereken çalışmaları yapacağız.'
Genel Bilgilerin ardından patika işaretleri, Yön Levhaları, Proje süresi, proje çıktıları, proje başarı ölçütü, projenin yaratacağı katma değerler, destekler gibi konular görüşüldükten sonra alt yapı çalışmaları ve mastır planının öncelikli yapılması bununla beraber Birlik tarafından bölgede fotoğraf yarışması düzenlenmesi kararlaştırıldı.
Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga'nın açılış konuşmasından sonra Kütahya Turizm Müdürü Metin Türktüzün Frig Vadisi ile ilgi sunum yaparak, toplantıya katılanlara gereken bilgileri sinevizyon eşliğinde anlattı.
Frig Vadisi ile ilgili bilgi veren Türktüzün:'' Frigya Vadileri olarak bildiğimiz Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya illerini kapsayan bu bölge aynı zamanda dağlık frigya olarak da bilinen büyük bir alandır.Buraya Frig Vadisi dememizin amacı alanın çok büyük olmasıdır. Frig kültür yolu projesi kapmasında birçok kültürün olduğu bilinmektedir. Bizim kültürlerimizden ayrı başka kültürlerin de bu büyük alanda yaşadıkları bilinmektedir. Ve bu alan Türkiye'yi olduğu kadar dünyayı da kültürel anlamda yakından ilgilendirmektedir.''
Yapılan konuşmalardan sonra; Frig Vadisi koruma amaçlı imar planı yapılacak yerlerin belirlenmesi, Frig Vadisi bölgesel yönetim planı yapılacak yerlerin belirlenmesi ve Frig Vadisi yürüyüş yolu ile ilgili sunumun yapılması gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı.
KEKA Mart Ayı Encümen toplantısı yaklaşık olarak 2 saat sürdü.(M.AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com