Frig Vadisi'ndeki eserler uzun yıllar ihmale uğradı

Frig Vadisi'ndeki eserler uzun yıllar ihmale uğradı
Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Afyonkarahisar, Kütahya ve Eskişehir ili hudutları içerisinde bulunan Frig Vadisi'ndeki eserlerin uzun yıllar ihmale uğradığını belirtti. Balkanlıoğlu, bu eserlerin bilhassa define meraklılarının tahribatına

Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Afyonkarahisar, Kütahya ve Eskişehir ili hudutları içerisinde bulunan Frig Vadisi'ndeki eserlerin uzun yıllar ihmale uğradığını belirtti. Balkanlıoğlu, bu eserlerin bilhassa define meraklılarının tahribatına uğradığını söyledi.
Üç ilin katılımıyla kurulan Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği Meclis ve Encümen toplantısı Vali İrfan Balkanlıoğlu başkanlığında valilik toplantı salonunda yapıldı. Toplantı konuşan Balkanlıoğlu, Frig kültürünün 3 ilimizin hudutları dahilinde uzun yıllar hüküm sürdüğünü ve günümüzde dahi bir çok halk efsane ve massalların Frig kültüründen geldiğini söyledi.
Balkanlıoğlu, dünyada birçok ülkenin, ortada hiçbir şey yokken sırf söylentiler, efsaneler üzerine birçok turizm merkezinden daha fazla turist çekip, buradan ticare kazanç elde ederken, bölgedeki bu Frig Vadisi ve eserlerinin maalesef uzun yıllar ihmale uğradığını kaydetti. Balkanlıoğlu, bölge halkının dahi bu eserlerden habersiz olarak yaşadıklarını ifade etti.
Bu eserlerin biraz da define meraklılarının tahribatına uğradığını aktaran Balkanlıoğlu, '3 valilik bir araya gelerek Frig Vadisini korumak, bütün dünyaya tanıtmak amacıyla bir birlik oluşturdu. Birlik, öncelikle buranın korunması, envanterlerin çıkarılması ve dünya turizmine tanıtılmasını kendine amaç edindi. Bu tanıtımın yapılması için çalışmalarımız sürüyor.' dedi.
Toplantı Balkanlıoğlu'nun konuşmasının ardından basına kapalı olarak gerçekleştirildi. Balkanlıoğlu başkanlığında yapılan toplantıya Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar, birlik encümen ve meclis üyeleri katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com