Frig vadisinden ''birlik'' çıktı

Frig vadisinden ''birlik''  çıktı
Frig Vadisi'nin korunması ve tanıtılması için kurulan Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği'nin ilk toplantısı Afyonkarahisar'da gerçekleştirildi. Toplantıda Birlik'in yönetim organlarındaki görevlendirmeler yapıldı.

Frig Vadisi'nin korunması ve tanıtılması için kurulan Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği'nin ilk toplantısı Afyonkarahisar'da gerçekleştirildi. Toplantıda Birlik'in yönetim organlarındaki görevlendirmeler yapıldı.
Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği'nin ilk Meclis toplantısı Afyonkarahisar'da yapıldı. Afyon Valisi Haluk İmga'nın başkanlık ettiği toplantıya Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar ile Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe de katıldı.
Frig Vadisi ile ilgi çalışmalar aylar öncesinden başlamış:
Toplantıda konuşan Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga, “10 Şubat 2009 tarihinde sayın valilerimizin ve ilgili kurum ve kuruluşların katılımıyla Frig Vadisi konusunda ortak bir çalışmanın temellerini bu salonda birlikte atmıştık. Bugün bu çalışmanın ilk etabının sonuçlandığını görüyoruz. 10 Şubat 2009'dan itibaren her üç ilin ilgili vali yardımcıları ve bürokratlarımız müşterek bir çalışma düzeni içinde kurulacak birliğin çatısını oluşturmak için üst yapı çalışmalarını gerçekleştirdiler. Bu çalışmalar neticesinde 31 Ekim 2009 tarihli Resmi Gazete'de Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği'nin kurulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı yayınlandı. Aynı zamanda birlik tüzüğümüz de onandı. Bugün ilk toplantımızı gerçekleştiriyoruz. Kurulan birliğin bölgemize ve ülkemiz turizmine hayırlı hizmetler gerçekleştirmesini diliyorum” dedi.
Kütahya Valisi Kocatepe:“Ekonomimize Katkı Saylayacak”
Vali İmga'dan sonra söz alan Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, “3 ilimizin tarihi, ortak, kültürel mirası olan Frig Vadisi'nin illerimizin ekonomisine katkıda bulunacak düzeye çıkartılması için bir araya geldik, tüzüğümüzü gerçekleştirdik. Ben de Kütahya Valisi olarak bu birliğimizin hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.
Gereken Çabalar sarf edilemeli:
Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar ise üç ilin bir araya gelmesinin önemli bir gelişme olduğunu vurgulayarak “Birlik tüzüğünü hazırlarken de biraz daha işlevsel olması için çaba sarf ettik. Birlik merkezinin dönüşümlü olarak belirlenmesine karar verdik. Frig Vadisi'nde yapılacak bütün yatırımları bu birlik yapacak diye bir şey söz konusu değil. Benim görüşüme göre birlik burada yapılacak çalışmaları koordine etmeli. Frig Vadisi Turizm Master Planı hazırlanacaksa bu plan hazırlanmalı” diye konuştu.
Frig Vadisinden birlik mesajları çıktı:
Toplantı, ADUYBİM Koordinatörü Ayhan Kaya'nın Frig Vadisi'ni tanıtıcı sunumunun ardından basına kapalı olarak devam etti. Toplantı sonunda alınan kararlara göre Birlik 1'inci Başkanlığına Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar, Birlik 2'nci Başkanlığına Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, Birlik Encümen üyeliğine Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar, Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, Afyonkarahisar İl Genel Meclisi Üyeleri Kadir Üçer ve Hüseyin Mete Yıldırım, Eskişehir İl Genel Meclisi Üyesi Fani Can ve Kütahya İl Genel Meclisi Üyesi Seyit Ömer Durmuş seçildiler.
Birlik Asil Katip Üyeliklerine ise Afyonkarahisar İl Genel Meclisi Üyeleri Kadir Üçer ve Hüseyin Mete Yıldırım seçildiler. (İ.Boz)Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com