Frigküm Encümen Toplantısı Afyon'da yapıldı

Frigküm Encümen Toplantısı Afyon'da yapıldı
Afyonkarahisar, Kütahya ve Eskişehir illerini kapsayan ve Frig Vadisi'nin canlandırılması ve turizme kazandırılması amacıyla Bakanlar Kurulu kararıyla kurulan, Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliğinin Encümen toplantısı ve Meclis toplantısı

Afyonkarahisar, Kütahya ve Eskişehir illerini kapsayan ve Frig Vadisi'nin canlandırılması ve turizme kazandırılması amacıyla Bakanlar Kurulu kararıyla kurulan, Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliğinin Encümen toplantısı ve Meclis toplantısı Afyonkarahisar'da yapıldı.

Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği Başkanı Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu'nun başkanlığında yapılan toplantıya, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar, Kütahya, Eskişehir, Afyonkarahisar FRİGKÜM Meclis ve Encümen üyeleri katıldılar.
Birlik Başkanı Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu yaptığı açılış konuşmasında; “ Dünyada bir çok ülke, ortada hiçbir şey yokken, sadece söylentiler ve efsaneler üzerine, tarihi bölgelerine, bir çok turizm merkezlerinden daha fazla turist çekip bunu da ticareti kazanca çevirirken, bölgemizdeki Frig vadisi, maalesef uzun yıllar ihmali uğramış, bölge halkı dahi bunun bilincinde olmamıştır. Birazda define meraklılarının tahribatına uğramıştır. Bunun üzerine Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya Valilikleri bir araya gelerek Frig vadisini korumak, tüm dünyada tanıtmak amacıyla bir birlik oluşturulmuştur. Bu, Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkındırma Birliği kendisine amaç olarak öncelikle buranın korunması, envanterinin çıkarılması ve dünya turizmine burayı açması olarak benimsemiştir. Bunun içende tanıtım atağına geçilmiştir. Bu vesile ile bölgemizdeki fotoğrafçılarımızın da katılımı ile Frig vadileri fotoğraf yarışması da düzenlenmiştir” diyerek katılımlarından dolayı Valilere ve Encümen üyelerine teşekkür etti.
Toplantıda İhsaniye ilçe Kaymakamı Ömer Faruk İlhan, frig eserlerinin en çok bulunduğu İhsaniye bölgesinde yapılması düşünülen çalışmalar ve projeler hakkında bilgiler sundu.
Daha sonra Birlik meclis toplantısına geçildi. Toplantı gündeminde bulunan Birlik 2010 Mali faaliyet ve kesin hesapları görüşülerek karara bağlandı.
Yapılan Encümen toplantısında ise 2011 Yılı 2. Frig Vadileri Fotoğraf yarışması ve Fotomaratonu şartnamesi, yol yapımı çalışmaları, 2011 yılı Fotoğraf Yarışması, 2011 yılı Dağ Bisikleti yarışması konuları ile Frig eserlerinin ayaklı karton afiş yapımı konusu da görüşüldü.
Frig Yürüyüş Yolu projesinde yol işaretleme çalışmalarına da başlanıldığını söyleyen Birlik Başkanı Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu; “Uluslararası standartlarda kırmızı-beyaz renklerle işaretlenen ve toplam uzunluğu 400 km olan yolun işaretleme çalışmalarının Ekim 2011 tarihinde tamamlanması bekleniyor. İşaretlemenin ardından Frig Yürüyüş Yolu'nun güzergâhlarını tanımlayacak bu renkler kitap, rotaların ayrıntılı haritası ve GPS verileri de oluşturulacaktır.
Gorduon, (Ankara) Ahmetoğlu (Kütahya) ve Seydiler'den (Afyonkarahisar) başlayarak Frig Vadilerine giden ve Yazılıkaya'da (Eskişehir) birleşen Frig Yürüyüş yolu, başta frig eserleri olmak üzere Frig Vadilerinin doğal güzelliklerini yürüyerek keşfedecek doğa yürüyüşçülerini hedeflemektedir. Yol, bisiklet için uygun parkurlar içermektedir. Bölgenin var olan Turizm portfolyosunu zenginleştirecek Yürüyüş yolu, Frig Vadilerinin ulusal ve uluslararası tanıtımına da katkıda bulunacaktır. FRİGKÜM tarafından desteklenen Frig Yürüyüş Yolu geçtiği Frig Vadilerinin özgün tarihi ve doğa konusundan dolayı UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından da tanınmaktadır” dedi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com