FRİGKÜM Encümen Toplantısı Yapıldı

FRİGKÜM Encümen Toplantısı Yapıldı
Kütahya, Afyonkarahisar ve Eskişehir Valiliklerince oluşturulan Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliğinin (FRİGKÜM) encümen toplantısı, Eskişehir'de DSİ 3. Bölge Müdürlüğü Sosyal Tesislerinde yapıldı.

Kütahya, Afyonkarahisar ve Eskişehir Valiliklerince oluşturulan Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliğinin (FRİGKÜM) encümen toplantısı, Eskişehir'de DSİ 3. Bölge Müdürlüğü Sosyal Tesislerinde yapıldı.
Kütahya Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Birlik Başkanı Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga başkanlığındaki toplantıya, Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya FRİGKÜM encümen üyelerinin katıldığı bildirildi.
Birlik üyelerinin toplantı öncesi Şarhöyük kazı alanında incelemelerde bulunduğu ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:
''Kazı çalışmalarını yürüten Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Taciser Sivas, çalışmalar hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Sivas, (Burada kurduğumuz kampta öğrencilerimizle beraber iki aydır yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Höyüğün zirve noktasında İmparator Manuel Komnenos tarafından yaptırılmış Bizans Kalesi ve Bizans Kilisesine ait temel yuvaları ortaya çıkardık. Alt tarafta üç yapı katı halinde Helenistik çağa ait mahalle kompleksi gün ışığına çıkarıldı. Yine bu çağa ait Thasos, Lesbos ve Sanos gibi adalardan şarap ve zeytinyağı ithal edildiğini gösteren baskılı amfora kulpları ele geçirildi. Hitit dönemine ait mutfak alanları ve çeşitli mekanlar ortaya çıkarıldı) dedi.
FRİGKÜM encümen toplantısında, Kütahya Merkez İnli köyü koruma amaçlı imar planı yapılması, Frig Vadisi tanıtım tabelalarının standartlarının belirlenmesi, 22 Ekimde düzenlenecek fotoğraf yarışması ödül töreni ve sergileme yerinin belirlenmesi, Frig Vadileri Dağ Bisikleti Yarışı konuları görüşülerek, tarihi şapel ve yerleşim yeri bulunan İnli köyü yerleşiminin arkeolojik sit alanından kaldırılması gerektiği vurgulandı. Doğal yapılara yakın bilgilendirme ve yol gösterme levhalarının yapılması için hazırlanan raporlar kurula sunuldu ve örnekler incelenerek, fotoğraf yarışması ödül töreninin Eskişehir Müze Müdürlüğü Sergi Salonunda yapılmasına ve eserlerin birer haftalık süreler halinde sırasıyla Eskişehir, Afyonkarahisar ve Kütahya illerinde sergilenmesine karar verildi.''
Açıklamada, Frig Vadileri Dağ Bisikleti Yarışı için Eskişehir'in toplanma merkezi olmasına, Yazılıkaya'ya 150-200 kişilik bir kamp ve müracaat merkezi kurulmasına, yarışın başlangıç noktasının Yazılıkaya olması ve Afyonkarahisar'ın İhsaniye ilçesi Döğer beldesinde son bulması, ayrıca burada ödül töreni düzenlenmesini kararlaştırıldığı duyurularak, ''Toplantıda Eskişehir, Kütahya ve Afyonkarahisar illerini kapsayan etaplarda elit erkek ve elit bayanlar kategorilerinde yarışacak sporculara verilecek ödüller de görüşüldü'' denildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com