FT: Türkiye giderek muhafazakarlaşıyor

FT: Türkiye giderek muhafazakarlaşıyor
Financial Times, Türkiye’de alkol satışı ve reklamına getirilen sınırlamaları değerlendirirken, “Türkiye’nin giderek muhafazakârlaştığını” ve “Alkol ile ilgili yeni kuralların Türkiye siyaseti ve milyarlarca dolarlık yatırım üzerinde ciddi etkileri” olabi

BBC Türkçe’nin haberine göre, İngiltere’de yayımlanan Financial Times gazetesi, bugünkü bir haberinde Türkiye’de alkol satışı ve reklamına getirilen sınırlamaları değerlendirirken, Türkiye’nin giderek muhafazakârlaştığını yazdı.
 
Gazetenin Türkiye muhabiri Daniel Dombey, bir reklam ajansı yöneticisi olarak tanıttığı Boran adlı bir kişinin, İstanbul’da bir restoranda bira içtiği sırada kendisine, “Şeriattan bahsetmiyoruz fakat Türkiye her geçen yıl daha da muhafazakâr hale geliyor” dediğini aktardı.
 
Gazete, “Boran’ın bu fikirleri, akademik sınırların ötesinde. Alkol ile ilgili yeni kuralların Türkiye siyaseti ve milyarlarca dolarlık yatırım üzerinde ciddi etkileri olabilir” diye yazdı.
 
Haberde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onay vermesi beklenene yasa ile birlikte alkol reklamlarının yasaklanacağı, ibadet ve eğitim yerlerine 100 metreden daha yakın yerlerdeki işletmelere alkol ruhsatı verilmeyeceği belirtildi.
 
Gazete, hükümetin bu yasaları halk sağlığı için çıkardığını söylediğini ve alkol tüketimini azaltmaya yönelik çabalar nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Margaret Chan’den övgü aldığını da aktardı.
 
TÜRKİYE NÜFUSUNUN YÜZDE 80’Nİ ALKOL TÜKETMİYOR
 
Ancak, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu yasadan söz ederken bunun ‘inancın gereği’ olduğunu söyledi” diyen Financial Times, Türkiye’de görünür bir alkol sorunu olmadığını, kamuoyu araştırmalarının Türkiye nüfusunun yüzde 80’inin alkol tüketmediğine işaret ettiğini ve alkol tüketiminin Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü üyesi 34 ülke arasında en düşük düzeyde olduğunu da belirtti.
 
Haberde ayrıca, Türkiye’e alkol tüketiminin 2010 yılına kadar olan 30 yıl içinde yüzde 17 azaldığı ifade ediliyor.
 
Financial Times, alkol üretimine yatırım yapan firmaların, yasanın yeterli görüş alışverişi olmadan çıkarılmasına tepkili olduklarını belirtirken, hükümetin tutumu konusundaki sınavın gelecek yılın Ocak ve Mart aylarında, birçok firmanın lisans yenilemek için başvurduğu sırada yaşanacağını kaydetti. (CTK)

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com