FÜ'den barajlardaki enerji verimliliğini artıracak proje

FÜden barajlardaki enerji verimliliğini artıracak proje
FÜ öğretim üyeleri Prof. Dr. Baylar ile Yrd. Doç. Dr. Tuna, barajlardaki suyun daha verimli kullanılmasına olanak sağlayan yeni bir türbin sistemi geliştirdi

ELAZIĞ (AA) - Fırat Üniversitesi (FÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Hidrolik Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Ahmet Baylar ile Yrd. Doç. Dr. Cihat Tuna, barajlardaki suyun daha verimli kullanılması için yeni bir türbin sistemi geliştirdi.

Su ve rüzgar enerjisinden faydalanarak elektrik üretme imkanı sunan sistemin, su sarfiyatını yüzde 10 azalttığı ve su hızını yüzde 35 artırarak yüksek oranda enerji verimliği sağladığı iddia edilidi.

Projenin hayata geçirilmesiyle özellikle kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya olan bölgelerde, barajlarda azalan suyun daha verimli kullanılmasına imkan sağlanarak, hem su israfının hem de enerji darboğazının önüne geçileceği ileri sürüldü. Sistemin, fosil yakıt tüketen doğalgaz çevrim ve termik santrallere ihtiyacı da azaltacağı öngörülüyor.

Yrd. Doç. Dr. Tuna, yaptığı açıklamada, Baylar ile ortaya koydukları projenin, hidroelektrik santrallerin enerji verimliliğini artırması açısından ülke ekonomisine büyük bir getirisi olacağını söyledi.

Sistemle suyun daha verimli kullanılmasına olanak sağlanacağını ve kuraklık dönemlerinde barajlardan su çekilmesinin önüne geçileceğini dile getiren Tuna, proje kapsamında ilk yerli türbini de üretmeyi hedeflediklerini belirterek,  "Ülkemizde yaklaşık 2 bin HES'in hayata geçirilmesi düşünülüyor. Bunların türbin maliyeti yaklaşık 8-10 milyar dolar civarında. Bu türbinler ithal edileceği için cari açık olarak karşımıza çıkacak. Eğer bu sistemle yerli türbin imal edebilirsek hem bu para cebimizde kalacak hem de otomotiv sektörü büyüklüğünde dev bir sanayi ülkemize kazandırılmış olacak" diye konuştu.

 

- Sistemin işleyişi

 Geliştirdikleri sistemle herhangi bir ek enerji kaynağı kullanılmadan hava yardımıyla suyun daha yüksek hızda akmasının sağlandığını ve daha fazla enerji üretiminin gerçekleştiğini aktaran Tuna, sistemin çalışma prensibini şöyle anlattı:

"Sistemde, basınç düşürücü, hız arttırıcı bir aparat kullanıyoruz. Bu aparat sayesinde suyun hızı artıp, basıncı düşüyor. Düşen basıncı dengelemek için de atmosferden su karışımın içerisine çok güçlü miktarda hava girmiş oluyor. Böylece sistem hava su karışımı haline gelip, jet gibi hızlanıyor. Tasarladığımız, patent başvurusunu yaptığımız sistem bu. Sistemin barajlarda uygulanacağı düşünülürse, sisteme hava girişini sağlayan bacalara rüzgar türbinleri yerleştirilerek ayrıca rüzgar enerjisiyle de elektrik elde edilmiş olacak. Böylece, hem havanın hem suyun enerjisinin birlikte elde edildiği multi bir enerji sistemi elde edilmiş olacak." 

Tuna, söz konusu sistemin hidroelektrik santrallerinde uygulanabilirliğini ortaya koyarak yeni nesil bir türbin imal etmek için ulusal ve uluslararası firmalardan destek beklediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com