Fuhuşla mücadelede yeni yöntem

Fuhuşla mücadelede yeni yöntem
İran hükümeti ülkedeki fuhuş sorunuyla mücadele için çalışmalara başladığını açıkladı. Böylece İran toplumunda, uzun yıllardır tabu olarak görülen bu konu tartışmaya açılmış olacak.
İran’da fuhuş suç sayılıyor. Bu tür sosyal meseleler ise varlığının reddedilmesinin yanında, genelde toplumda kültürel bir dönüşüm yaratmak ve İran gençliğini yoldan çıkarmak için Batı’nın kurduğu planlar olarak nitelendiriliyor.
 
İranlı yetkililer geçmişte ülkede fuhşun varlığını kabul etmekte gönülsüz davranıyordu. Dolayısıyla böyle bir girişim başlatılması önemli bir gelişme.
 
Yapılması planlananlar arasında en başta kadınların eğitilmesi geliyor. Tahran’ın üst düzey yerel yetkililerinden Muhammed Ali İrfanmaneş, “Bu insanlara gerekli eğitimi vermeyi planlıyoruz. Böylece kendilerinden faydalanmak isteyenlerin ağına düşmeyecekler” dedi.
 
İçişleri Bakanlığı’nın ayrıca “sokak kadınları” için Tahran’ın kuzeyinde bir kamp oluşturmayı planladığı da ifade edildi. Tahran Valisi Murteza Temeddun, söz konusu kampın bir cezaevi değil, seks işçilerinin “sorunlarını anlayabilecekleri ve kendilerini yenileyebilecekleri” bir yer olacağını söyledi.
 
Ülkede 1979 İslam Devrimi’nden sonra başkent Tahran’da bulunan “Yeni Kasaba” adlı genelevler sokağı kapatılmış, seks işçileri de şehrin çeşitli yerlerine yayılmak zorunda kalmıştı.  (EAK)

Hürriyet

 

Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com