Füle'den HSYK uyarısı!

Füle'den HSYK uyarısı!
Büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarıyla AKP Hükümeti’nin yargıyı ve polisi baskı altına alma çabalarına dünyadan tepkiler gelmeye devam ediyor

Büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarıyla AKP Hükümeti’nin yargıyı ve polisi baskı altına alma çabalarına dünyadan tepkiler gelmeye devam ediyor.

Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı ilk görüşmede ilişkilerin önemi nedeniyle AB’nin yargının “bağımsızlığı ve tarafsızlığına ilişkin kaygılarını açık biçimde görüştüklerini belirtti. Füle, görüşme sırasında yargı sisteminin yapılacak herhangi bir değişikliğin “Türkiye’nin Kopenhag siyasi kriterlerine olan bağlılığını sorgulamaması” beklentisini de dile getirirken Çavuşoğlu’ndan bu mesajı Ankara’ya iletmesini istedi.ABHaber’e göre, Stefan Füle’nin bürosundan yapılan açıklamada, Stefan Füle’nin Çavuşoğlu’nun Avrupa Birliği yeni Bakanı olarak görevlendirilmesinin ardından Strazburg’da yaptığı ilk görüşme “açık” ve “yapıcı” olarak nitelendi.

Füle ve Çavuşoğlu, “çapası katılım müzakereleri olan, AB ve Türkiye’yi birleştiren stratejik bağlar” konusunda mutabık kaldı.

Stefan Füle “Geçen yıl, müzakerelere ivme geri getirdi” dedikten sonra “Bizim ilişkilerimizin önemi nedeniyle yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığına ilişkin kaygılarımızı açık bir biçimde görüştük” dedi.

Daha önce yaptığı bir açıklamada Avrupa Komisyonu’nun, aday bir ülke olarak AB’ye katılıma ilişkin siyasi kriterlere olan bağlılığı nedeniyle Türkiye’den ‘’son yolsuzluk iddialarının ayrımcılık veya tercih yapılmadan şeffaf ve tarafsız biçimde ele alınması için gerekli tüm önlemler alacağını beklediğini’’ söylediğini anımsatan Füle, “yargı sisteminin yapılacak herhangi bir değişikliğin Türkiye’nin Kopenhag siyasi kriterlerine olan bağlılığını sorgulamaması beklentisini de dile getirdi ve Çavuşoğlu’ndan bu mesajı Ankara’ya iletmesini’’ istedi.

Açıklamanın son bölümünde de Avrupa Komisyonu, Türkiye’deki yargıya ilişkin son taslak yasanın maddelerini inceleyecek ve taslak yasa konusundaki herhangi bir oylama öncesi görüşlerini Türk yetkilileriyle paylaşacak” denildi. (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com