Futbol aşkı kriz dinlemiyor

Futbol aşkı kriz dinlemiyor
EURO 2012’de mücadele eden Avrupalılar takımlarının kupayı almasını görmek için para harcamaya hazır.

Avrupa bir yandan tarihinin en derin krizinden çıkış yolu ararken, diğer yandan da EURO 2012 Futbol Şampiyonası heyecanını yaşıyor. ING Ekonomik Araştırmalar Bölümü'nün UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası döneminde yayımladığı "Kupa Ekonomisi Futbol Sadece Futbol Değildir'' araştırması, futbol aşkının, krizi dinlemediğini ortaya koyuyor.

EURO 2012'ye katılan 16 ülkede gerçekleştirilen araştırmada, "Takımınızın şampiyon oluşunu görme karşılığında ne kadar harcama yapabilirsiniz?" sorusuna "Kişi başı ortalama 98 Euro" yanıtı veriliyor. En yüksek tutarı ise ise kişi başı 297 Euro ile krizin en çok vurduğu ülkelerden biri olan İrlandalılar veriyor. Bu ülkeyi 207 Euro ile İngiltere izlerken 'Güney Avrupa'da Yunanistan 187 Euro, İtalya 167 Euro, İspanya 130 Euro ve Portekiz 112 Euro ile ilk sıraları aldı.

10 KİŞİDEN 1'İ İZİN KULLANACAK

Taraftarların, takımlarını izleyebilmek için işyerlerinden alacakları izin miktarının da incelendiği araştırmada, çalışan her 10 kişiden birinin turnuva için en az birkaç saat izin kullanacağı, turnuva boyunca bu sürenin ortalama 28 saat olacağı hesaplandı. Bunun yanında Avrupalıların yüzde 61'i, milli takımları maç kazandığı zaman gurur duyarken, yüzde 60'ı ülkelerinde dayanışmanın artığını gözlemlediğini belirtti.

Şampiyon olma karşılığında yıllık gelirlerinin yüzde 1'inden vazgeçmeye hazır olup olmadıkları sorusuna ise ev sahibi Polonyalıların yarısı (yüzde 49), Ukraynalıların da yüzde 42'si "Evet" yanıtını verdi. Rusların yüzde 33'ü, şampiyon olma karşılığında yıllık gelirlerinin yüzde 1'inden vazgeçmeye hazır olduğunu söyledi. Almanlar ve Fransızların yüzde 4'ü, Hollandalıların yüzde 2'si bu fikre sıcak baktığını ifade etti. (BRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com