Futbola yeni model

Futbola yeni model
Futbol Federasyonu'nun şike ve teşvik skandalı ile prestij kaybeden Türk futboluna yeniden ivme kazandırmak için tarihi bir projeye imza atmaya hazırlandığı ortaya çıktı.

Süper Lig kulüp başkanları ve temsilcileri ile yayıncı kuruluş Lig TV üst yönetimini dün gece bir araya getiren Futbol Federasyonu Başkanı Mahmet Ali Aydnlar, şampiyonluk ve küme düşme mücadelesi ile ilgili hazırladığı yeni projeyi gündeme getirdi. Sezon içi performansını ön plana çıkaran proje ligi ilk 4 arasında bitiren takımların play-off oynayarak şampiyonun belirlenmesini öngörüyor.

34 haftalık normal lig sonunda ilk dört sırayı alan takımlar play-off şampiyonluk grubunda çift devreli 6 maç oynayacak. Grupta ilk iki sırayı alan takımlar Şampiyonlar ligine gidecek. 3. olan takım Avrupa ligine katılacak. 4. olan takım ise beklemeye geçecek.

Süper ligin 5 ve 8. sırasındaki 4 takım kendi aralarında oynayacakları maçlar bitiminde ilk sırayı alan takımı belirleyecek. Bu takım play-off şampiyonlar grubunun 4. olan ekiple tarafsız sahada karşılaşacak ve galibi Avrupa ligine gidecek. Türkiye kupasını kazanan takım ise avrupadaki 5. temsilcimiz olacak.

Ligi son üç sırada bitiren takımlar küme düşerken, onların yerini Bank Asya'an gelen üç takım alacak.
Halen Belçika liginde uygulanan sistemin amacının sezon boyu performansı arttırmak ve şaibeyi önlemek olduğunu belirten federasyon yetkilileri, sistemin kulüplerden alanıcak görüşler doğrultusunda geliştirileceğini ve en geç bir hafta içinde yeni ligler statüsünün açıklanacağını ifade etti.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com