"Futbolculara baskı yapıldı ve..."

"Futbolculara baskı yapıldı ve..."
Şike davasında tanık olarak dinlenen Osman Çelik, duruşmada dikkat çeken açıklamalar yaptı.

''Futbolda şike'' iddialarına ilişkin açılan davada tanık olarak dinlenen Osman Çırak, ''Olgun Peker ve yanındaki şahıslar tarafından herhangi bir baskıya maruz kalmadım ancak futbolculara baskı yapıldı ve taciz edildi. Bunları kimin yaptığını bilmiyorum'' dedi.

Çağlayan'daki özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuksuz sanıkların savunmalarının bitmesinin ardından salonda hazır olan bazı tanıkların dinlenilmesine geçildi.

Tanık Osman Çırak, Giresunspor Kulübü'nün eski başkanlarından olduğunu belirterek, son seçim arifesinde Hakan Karaahmet'in de kulüp başkanlığına aday olduğunu söyledi. Karaahmet ile bu süreçte herhangi bir husumetlerinin olmadığını anlatan Çırak, Karaahmet'in yerel basında aleyhinde hakaretlere varan beyanlarda bulunduğunu kaydetti.

''Olgun Peker ve yanındaki şahıslar tarafından herhangi bir baskıya maruz kalmadım. Ancak futbolculara baskı yapıldı ve taciz edildi. Bunları kimin yaptığını bilmiyorum'' diyen Çırak, şunları söyledi:

''Bizim maç arifesinde gece saatlerinde, futbolcu arkadaşlarımız, dışarıdan bağırma yoluyla sesli taciz edildiğini duydum. Emniyetle görüştüm, 'kötü oynuyorsunuz, başarısızsınız, netice alamıyorsunuz' diye taciz edilmişler. Ne dediklerini bilmiyorum, emniyet kayıtlarında olması lazım.''

Tutuklu sanık Sami Dinç avukatının, ''Fezlekede, 'bir polisle gayri resmi bir şekilde görüşmeden sonra, bu soruşturmanın başladığı' yazıyor. Bu polisi tanıyor musunuz-'' diye sorması üzerine Çırak, böyle bir polisi tanımadığını söyledi.

''İstanbul'da bir kafede spor adamlarının da bulunduğu bir ortamda konuşmuştum. Burada 'Giresunspor da işler iyi gitmiyor. Baskı görüyorum' demiştim'' demesi üzerine Dinç'in avukatı ''Bahsettiğin spor adamları kim- Tanıyor musun'' diye sordu. Çırak da tanımadığını söyledi..

Bunun üzerine Mahkeme Heyeti Başkanı Ekinci, ''Kapalı konuşuyorsun, daha açık konuşabilirsin, kimse senin kılına zarar veremez, korkuyor musunuz-'' şeklindeki sorusuna Çırak, ''Korkmuyorum ama benim iki tane yöneticim darp edildi ve davacı olamadılar. Bu yüzden daha önce 'Giresun çetelere teslim oldu. Savcılar da eksik kalıyor bu konuda' demiştim'' yanıtını verdi.

TUTUKLU SANIKLARIN EK SAVUNMALARI

Daha sonra tanıklar Efe Kalaycıoğlu ve Gülcan Şahin'in dinlendiği duruşmada, tutuklu sanıklardan ek savunma yapmak isteyenlere söz verildi.

Tutuklu sanık Haldun Şenman da TFF'de aktif olarak görev aldığını dile getirerek, ''İnsanlar neyle kaç yılla suçlandıklarını bilmiyorlar. Bir takım adamların söylediği yalanlar, benim doğrularımmış gibi gösteriliyor'' dedi.

Şenman, 271 gündür tutuklu olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

''Yemekte sınav sorularıyla ilgili bir konuşmamız olmadı. Özden Aslan ve Olgun Peker'e sınav belgelerini ben göndermedim. Ek klasörlerde ne fotoğraflarım var, ne gizli saklı işlerim var. Ne parası götürmüşler bileyim. En azından yattığım 271 güne değsin. Tahliye ve beraatımı talep ediyorum.''

Nitelikli dolandırıcılığa teşebbüsle suçlandığını ancak kendisinin menajerlik sınavına girmediğini ifade eden Şenman, ''TFF'deki tüm görevlerimden 2009 yılında ayrıldım. Aracılıkla yargılanıyorum. Sınav sorularının çalındığı tarihlerde ben yurt dışındaydım. Soruları hiç görmedim. Kimler arasında aracılılık ettiğimi anlamıyorum'' dedi.

Tutuklu sanık Talat Emre Koçak da silahlı bir suç örgütüne yardımda bulunduğunun iddia edildiğini anlatarak, ''İddianamenin 120. sayfasında, Olgun Peker'in soruları benim üzerimden almadığı başka bir şekilde kendisine ulaştığı söyleniyor. Evrakta sahtecilik suçunu işlediğim iddia ediliyor. Bu hususta herhangi bir delil yoktur. Ben bu diplomayı ne gördüm, ne hazırlattım'' diye konuştu. (EMK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com