Futbolcunun Metresi İdam Edildi!

Futbolcunun Metresi İdam Edildi!
Eski İranlı futbolcu Nasır Muhammed Hani'nin metresi Şahla Cahid, şafak vakti asılarak idam edildi...

Eski İranlı futbolcu Nasır Muhammed Hani'nin metresi olan ve futbolcunun eşini öldürmekle suçlanan Şahla Cahid, şafak vakti asılarak idam edildi.

Cahid, 2002'de futbolcunun eşi Lale Seherhizan'ı bıçaklayarak öldürmekle suçlanmış ve 2004'te ve temyiz başvurusunun reddedilmesinin ardından 2009'da bir kez daha cinayetten hüküm giymişti.

İran'da 'geçici eş' anlaşmasıyla erkekler 'yasal olarak' evlilikleri dışında metres tutabiliyor. Bu anlaşmalar birkaç saat ile birkaç yıl arasında sürüyor. Anlaşma uyarınca kadına bir miktar para ödeniyor. İran'da erkekler Şeriat'a uygun olarak dört eş sahibi ve istedikleri sayıda geçici eş sahibi olabiliyorlar. Yaşam hakkının neredeyse tanınmadığı kadınlar ise sadece bir kez evlenebiliyor ve her yıl zina gerekçesiyle çok sayıda kadın mahkum ediliyor. Mahkum kadınlar recm cezasına çarptırılırken, zina yapan erkek kırbaçla kurtulabiliyor. Erkek de recm cezasına çarptırılırsa kadından farklı olarak bele kadar toprağa gömülerek kaçma imkanı sağlanıyor.

Çarşamba günü kısas yasası çerçevesinde idam gerçekleştirildi. Uluslararası Af Örgütü dahil çok sayıda uluslararası insan hakları örgütü, Cahid'in cezasının infaz edilmemesi için kampanya yürütmüştü.

Resmi haber ajansı IRNA, Tahran'daki Evin cezaevinde gerçekleştirilen idam öncesinde 40 yaşındaki Cahid'in huzur içinde dua ettiğini, daha sonra gözyaşları içinde çığlıklar atmaya başlayarak canının bağışlanması için bağırdığını duyurdu. Cinayet kurbanı Seherhizan'ın oğlunun idam sehpasını tekmelediği belirtirken, eski futbolcunun da idam sırasında orada bulunduğu kaydedildi.

Adli yetkililerin, idam öncesinde cinayet kurbanı Seherhizan'ın ailesiyle yaklaşık bir saat boyunca konuştuklarını, ancak yetkililerin aileyi Cahid'in canının bağışlanması yönündeki ikna çabalarının başarısız olduğu belirtildi.

Cahid başta cinayetle ilgisinin olmadığını söylemiş, fakat bıçaklamayı itiraf etmişti, ancak ifadesini hemen geri çekti. Birkaç İranlı uzman, Cahid'in ifadelerinin zorla alınmış ve haksız yere mahkum edilmiş olabileceğini dile getirmişti.

Gazeteport

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com