"Futbolda şike" dava dosyası mahkemede

Futbolda şike dava dosyası mahkemede
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, bozma ve onama hükümleri ile itirazların reddi kararlarının ardından İstanbul'a gönderdiği dava dosyası, İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi'ne ulaştı

İSTANBUL (AA) - Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, "Futbolda şike" davasında Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin kararıyla ilgili yapılan itirazı reddetmesinin ardından dosya, gönderildiği İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi'ne ulaştı.

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 93 sanığın yargılandığı ve dönemin Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce hükme bağlanan "Futbolda şike" dava dosyası, Yargıtay 5. Ceza Dairesi tarafından 85 sanıkla ilgili verilen kısmen onama ve kısmen bozma kararlarının ardından yeni mahkemesine ulaştırıldı.

TMK'nın 10. maddesiyle görevli ağır ceza mahkemelerinin kaldırılmasına ilişkin yasanın yürürlüğe girmesi ve davaya bakan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kapatılmasının ardından dosya, bu mahkemenin arşiv dosyalarına bakmakla yükümlü olan İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

 

- Onanan kısım infaza, bozulan kısım tevzi bürosuna

 

Ankara'dan dün gönderilen ve bu akşam mahkemeye ulaştığı belirtilen dava dosyasına ilişkin mahkemenin, aralarında Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu sanıklarla ilgili verilen onama ve diğer sanıklarla ilgili verilen bozma kararları doğrultusunda tasnif yapacağı öğrenildi. Buna göre mahkemenin 21 Nisan Pazartesi günü, onama kararlarına ilişkin dosyayı gereği için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesindeki infaz savcılığına, bozma kararlarına ilişkin dosyayı da yeni mahkemesine nakledilmesi için tevzi bürosuna göndereceği kaydedildi.

Mahkemenin dosyayı göndereceği infaz savcılığı, Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu cezası onanan sanıklar için infaz süresi hesaplayacak ve gerekirse sanıklarla ilgili yakalama emri çıkarılacak. Savcılığın, yakalama emri işleminden önce sanıkları adliyeye tebligatla davet edebileceği de belirtiliyor.

 

- Süreç

 

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Aziz Yıldırım, Olgun Peker, Serdal Adalı ve Tayfur Havutçu'nun da aralarında bulunduğu 85 sanık hakkındaki kararının temyiz incelemesini 17 Ocak'ta tamamlayan Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Aziz Yıldırım ve Olgun Peker hakkında örgüt suçundan verilen hapis cezaları ile Yıldırım'a birden fazla maçta şike yapma, teşvik primi ve rüşvet verme suçlarından verilen hapis cezalarını onamıştı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, dün dosyaya yapılan itirazları yerinde görmeyerek, dosyayı posta yoluyla İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi'ne göndermişti. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com