'Futbolu mutanta çevirdiler'

'Futbolu mutanta çevirdiler'
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, siyasetin 3 Temmuz’dan önce ve sonra futbola yoğun bir şekilde elini kolunu soktuğunu savunarak, “Hükümet Türk sporunu ve futbolu da kendine göre formatlamak istedi. Ne oldu? Futbolu da mutanta çevirdiler. Yargı, sanat

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, dün Trabzonspor Başkanı Sadri Şener’in bir açıklama yaptığını belirterek, “Açıklamasında benden ve partimizden bahsetti. Açıklamasında bir noktaya katılıyoruz, işi bu hale getiren siyaset” dedi. Oran, şöyle konuştu:

“6222 sayılı Yasa güya sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesini sağlayacaktı, hükümet şiddetin, nefretin ve kindarlığın ağababasını yaptı.
3 Temmuz’dan beri süreci takip ediyorum. Bu davada birçok spor kulübü yöneticisi gibi Sayın Sadri Şener de yargılanıyor. CHP olarak biz bu olaya bir spor kulübü davası olarak bakmıyoruz. Bu davayı Türk futbolu adına takip ediyoruz.
Birçok kulübü ilgilendirmekle birlikte Fenerbahçe Başkanı 300 gündür tutuklu olarak yargılanıyor. Fenerbahçe Başkanı tabi ki yargılanabilir ama 300 gündür tutuklu yargılanması bir insan hakkı ihlalidir. Tutuklu yargılanmasını gerektirecek bir sebep yok.”


Pazartesi günü dava süreciyle ilgili çok ciddi bir hukuksuzluğu da ortaya koyacağına işaret eden Oran, “Dava süreciyle ilgili ben davayı takip edeceğim ve ciddi bir hukuksuzluğu da ortaya koyacağım, bir belge ile bu davadaki bir hukuksuzluğu pazartesi günü de kamuoyuna açıklayacağım” dedi.

ORAN'DAN TUTUKLU VEKİL DEĞERLENDİRMESİ

Bir basın mensubunun, “Meclis Başkanı, tutuklu vekillere ilişkin grup başkanvekilleriyle bir toplantı yaptı. Görüş birliğine varıldığı açıklandı, ne diyorsunuz?” sorusuna Oran, “Baştan beri benim ve partimin görüşü belli. Bir hak ihlalli olduğu bir hukuksuzluğun olduğunu her zaman savunuyoruz ve bunun giderilmesi için sonuna kadar mücadele edeceğimizi baştan beri ifade etmiştik, bu mücadelemizi de sürdürüyoruz” yanıtını verdi.

“Pazartesi için belge dediniz, Aziz Yıldırım tahliye edilebilir mi?” sorusunu da Oran, şöyle yanıtladı:

“Hukuken tutuklu kalmasını gerektirecek hukuki durumun olmadığını ifade etmiştim, sonradan gizli tanıktan bahsedildi.
Yargılama süreci devam edecektir, özellikle Fenerbahçe Kulübü Başkanı’nın tahliye olabileceğini bu mahkemeden sonra düşünüyorum.
Davanın bütünüyle ilgili benim yapacağım açıklama, esasen özel yetkili mahkemelerdeki hukuksuzlukla ve mantıksızlıkla ilgili. Benim pazartesi günü yapacağım bu davayı içeriyor ama temelde özel yetkili mahkemeler var. Türkiye’deki yargı sistemi Türkiye’deki Adalet Bakanlığı, HSYK, özel yetkili mahkeme arasındaki kuvvetler ayrılığının Türkiye’de işlemediğine dair bir açıklama yapacağım, belgesiyle açıklamada bulunacağım.”

(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com