Füze Kalkanında Sıcak Gelişme!

Füze Kalkanında Sıcak Gelişme!
Sarkozy ve Merkel'le bir araya gelen Medvedev, füze kalkanı projesinin ele alınacağı NATO zirvesine katılacağını belirterek, önemli açıklamalarda bulundu..

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Almanya Başbakanı Angele Merkel ve Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Fransa'nın kuzeydoğusundaki Deauville sahil kentinde bugün biraraya geldi.

Medveded, ABD'nin girişiminde başlatılan Avrupa için füze kalkanı projesine ülkesinin katılmasıyla ilgili bir soruya, ''Biz bunu değerlendiriyoruz''diyerek yanıt verdi.

Rus lider bununla birlikte, önerinin kendilerini ''endişelendirdiğini'' belirterek, NATO üyelerinin de bu önerinin temel hedeflerini gözden geçirmelerini istedi.

Medveded, Lizbon'da yapılacak zirveye katılması için yapılan daveti de kabul ettiğini açıkladı.

ABD, füze kalkanının, Avrupa'yı İran ve Kuzey Kore'den gelecek olası bir saldırı karşısında koruması için inşa edilmesi gerektiğini savunuyor.

Fransa'nın Deauville kentinde düzenlenen zirvede, liderler, AB ve Rusya arasındaki işbirliği ile güvenlik ve enerji konularını masaya yatırırken, NATO ile Rusya arasındaki ilişkileri ele aldı.

Fransa, zirveye davet edilmedikleri için rahatsızlıklarını dile getiren bazı AB ülkelerine, iki günlük zirvede AB ve Rusya arasındaki ilişkiler konusunda kararlar alınmayacağı teminatında bulunurken, zirve sonuçlarını birlik üyeleriyle daha sonra paylaşacağını bildirmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com