Füzelerin komutası NATO’da!

Füzelerin komutası NATO’da!
AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik’in, Patriotlar'da tetiğin Türkiye'de olacağı söyleminin aksine, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, NATO’dan gelecek Patriot füzelerinin komutasını Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığının yapacağı

Çeşitli açılış ve temaslarda bulunmak üzere Sivas’ta bulunan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kaç tane Patriot füzesi geleceğine NATO Konseyi’nin karar vereceğini belirten Yılmaz, “Suriye sınırında çıkan kritik durum göz önüne alınarak NATO’dan Patriot talebinde bulunduk. Başvurduğumuz günün akşamı NATO Konseyi acil toplanarak gündemine aldı. Ne kadar gelecek? Buna NATO Konseyi karar verecek. Ancak ilk toplantıda Türkiye’ye bu füzeyi verme yolunda görüş bildiren, niyetli olan ülkeler Amerika, Hollanda, Almanya, ‘Verebiliriz’ dedi. Bundan sonraki süreç ne olacaktır? NATO Konseyi’nin muhtemelen biz önümüzdeki hafta olacağını düşünüyoruz." şeklinde konuştu.

TÜM YETKİ VE KARAR NATO'da

Yılmaz, "Önümüzdeki hafta NATO Konseyi karar verecektir diye düşünüyoruz. Bu kararla birlikte yine NATO’dan yetkililer, bizim Türk Silahlı Kuvvetlerimizle birlikte hangi noktalarda, bu Türkiye’nin en geniş alanını koruma altına alabilir diye teknik bir çalışma yapacaklardır. Demek ki bir tarafta NATO Konseyi var, bir tarafta NATO’nun yetkilileri ile birlikte bizim Silahlı Kuvvetlerimiz. En geniş şekilde Türkiye koruma sağlayabilirse o noktalarda bu füzeler değerlendirilecektir. Türkiye’nin en geniş alanının korunması planlanıyor. NATO Konseyi’nin karar vermesini bekliyoruz. Komuta kimdedir? Biliyorsunuz Türkiye NATO’nun bir üyesi. Dolayısıyla Türkiye’nin sınırlarını korumak aynı zamanda NATO’nun da yükümlülüğü. SAKÖR diye nitelendirdiğimiz Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı emrinde bu verilecektir. Bu Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığında bizim, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin personeli de var. Dolayısıyla NATO Türkiye sınırlarının güney sınırlarını ve Türkiye’nin mümkün olabilen en geniş sahasını korumak için ortak bir çakışma yapacaktır. Bu çalışmadan sonra en geniş koruma hangi noktalarda oluşursa o noktalara bu Patriot füzeleri yerleştirilecektir. Komuta da Türk Silahlı Kuvvetlerimizin de olduğu Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığıyla beraber yürütülecektir” diye konuştu.

Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı, Belçika'da Brüksel yakınlarındaki Mons'da bulunan NATO karargahıdır. NATO'nun tüm operasyonlarını kontrol ettiği merkezi karargahıdır.

Üye Ülkeler : Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Arnavutluk, Belçika, Birleşik Krallık, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka,Estonya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İspanya, İtalya, İzlanda, Kanada, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Norveç, Polonya ,Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, Türkiye, Yunanistan
Aday Ülkeler : Gürcistan, Makedonya, Ukrayna  (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com