G-7 ükleri zirvesi Marsilya'da toplandı!

G-7 ükleri zirvesi Marsilya'da toplandı!
G-7 ülkeleri ekonomi ve maliye bakanları ile merkez bankası başkanları, ekonomik büyümeyi tekrar başlatmak için alınması gereken önlemleri tartışmak üzere Fransa'nın Marsilya kentinde toplandı.

Toplantıya, ABD, Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere, Kanada ve Japonya'nın maliye ve ekonomi bakanlarıyla merkez bankası başkanları katılıyor. IMF, Dünya Bankası, Avrupa Merkez Bankası, Avro para birimi bölgesi başkanı da, yine toplantıya katılanlar yetkililer arasında yer alıyor.

Toplantının sonunda ortak bir bildiri yayınlanmayacak. Ev sahibi Fransa, toplantının, üye ülkelerin son dönemde yaşanan ekonomik gelişmeleri özgür bir şekilde tartışmaları ve önlemleri ayrıntılı bir şekilde ele almaları açısından bir platform olması çağrısında bulunmuştu.

Dünyanın en zengin yedi ülkesinin maliye ve ekonomi bakanları, merkez başkanlarıyla, küresel ekonomik krizle birlikte Mali piyasalarda yaşanan güven bunalımını gidermek için izlenmesi gereken politikaları masaya yatıracak.

Çalkantılı bir dönem geçiren Mali piyasaların yatıştırılıp güven ortamının sağlanmasına yönelik tedbirler, toplantının ana gündemini oluşturacak.

ABD ve İngiltere'nin yaşadığı sorunlarla, Avro bölgesindeki ülkelerin yaşadıkları sorunların önemli farklılıklar göstermesi, G-7 ülkelerinin de krize karşı ortak tedbirler almasını güçleştiren konuların başında geliyor.

Ekonomi uzmanlarına göre, G-7 bünyesinde yaşanan ekonomik yapısal sorunların farklı nitelikte olması, ülkeler arasında da ortak hareket edilmesinde sorunlar yaratıyor.

G-7 bakanlarının akşam çalışma yemeğinde, Fransız, Japonya ve Alman heyetlerini ardından, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet bir sunum yapacak. Programa göre, IMF Başkanı Christine Lagarde, yarın G-7 ülkelerine bir sunum yapacak

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com