G.Saray'a AB müjdesi

G.Saray'a AB müjdesi
AB Bakanı Egemen Bağış, Türkiye'de oynayan AB üyesi ülkelerin futbolcuları için hukuksal çalışma başlattıklarını açıkladı.
Litvanya'nın dönem başkanlığı nedeniyle AB sürecinde resmi temaslarda bulunmak üzere bugün saat 11.00'de İstanbul'dan Vilnius'a hareket eden Bakan Egemen Bağış, havalimanında gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de oynayan AB üyesi ülkelerin futbolcuları için hukuksal çalışma başlattıklarını belirterek, şunları söyledi:
 
"Türkiye içindeki bu tartışılan konuyla ilgili olarak biz de incelemeleri yapıyoruz. Mevzuat çerçevesinde Türkiye Gümrük Birliği üyesi bir ülke olduğu için serbest dolaşımın bütün kurallarının uygulanması, aslında hiçbir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına AB üyesi ülkelerin vize uygulamaması gerekirken, maalesef onlar da bu gerçekleri göz ardı ederek vatandaşlarımıza haksız ve kanunsuz vizeler ortaya koyuyor. Ama aynı şekilde bazı oyuncularımızın Avrupa'da yerli statüsünde oynadığına dair bilgiler de elimizde. Biz de şu anda mevzuatı inceliyoruz. Bu konuda yargıya başvurmuş futbol takımlarımız var. Onların başvurdukları yargı kurumlarının bakanlığımıza bazı talepleri söz konusu. Şu anda Avrupa Birliği Hukuk Başkanlığımız bu konuda kapsamlı bir çalışma hazırlıyor. Çalışmamız tamamlandığında bunu gerekli yargı kurumlarına ileteceğiz.  Bu konuda resmi, uluslararası anlaşmalar çerçevesinde görüşümüzü belirleyeceğiz."
 
Galatasaray Kulübü, AB oyuncuları için yerli statüsünde oynama talebinde bulunmuştu.
 
*******************************************************************
 
Galatasaray haklı bulundu! (Ajansspor)
 
Galatasaray Kulübü'nün, Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin pasaportunu taşıyan futbolcuların yerli statüsüne tabi olması yönündeki başvurusu hakkında çok çarpıcı bir iddia ortalıkta dolaşıyor...
 
TFF'nin 6+0+4 yabancı kuralı uygulamasına, maddi kayıp yaşayacağı için sıcak bakmayan Galatasaray Kulübü, Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin pasaportunu taşıyan futbolcuların yerli statüsüne tabi olması yönünde bir mücadele başlatmıştı. İşte bu konuda çarpıcı gelişmelere yaşanıyor.
 
AB vatandaşı isimlerden Didier Drogba, Wesley Sneijder, Aurelien Chedjou, Dani Nounkeu ve Albert Riera gibi isimler adına Avukat Celal Erkut'un TFF ve Tahkim Kurulu'na yaptığı başvurunun ardından, sarı kırmızılı kulüp girişimlerini hukuk kanallarına da iletmişti.
 
Galatasaray haklı bulundu, sadece imza atılmadı
Ajansspor'un haberine göre, konuda oldukça bilgi sahibi yöneticiler Mehmet Karlı ve Sedat Doğan'ın hazırlağı dosya ile Avrupa Birliği Bakanlığı'na da belgeler gönderildi. Galatasaray'ın, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile yaptığı anlaşmaları ön plana çıkarttığı başvuruda, Ankara anlaşmasının 1963 - 1970 tarihli ek protokolleri ve toplulukla ortaklık konseyi arasında alınmış üçüncü kararın hatırlatıldığı ve ‘uyruk dolayısıyla AB vatandaşlarıyla TC vatandaşları arasında bir ayrım yapılamayacağı’ hükmünün altı çizilerek, TFF'nin bu konuda karar alamayacağı ve gerekli düzeltmenin bu doğrultuda yapılması gerektiğinin vurgulandığı öğrenildi. 
 
AB Bakanlığı yetkililerince belgelerin incelendiği ve Türkiye'nin AB sürecinde uygulamaya soktuğu kriterlerle paralelelik taşıyan başvuruda, sarı kırmızlı kulübün haklı bulunduğu iddia edildi. Edinilen bilgilere göre, bu konuda hazırlanan rapor için sadece AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın imzası bekleniyor.
 
Bu konuda bugün bir açıklama yapan Bağış ise şunları söyledi:
"Bu konuda yargıya başvurmuş futbol takımlarımız var. Onların başvurdukları yargı kurumlarının, Bakanlığımıza bazı talepleri söz konusudur. Şu anda Avrupa Birliği Hukuk Başkanlığımız bu konuda kapsamlı bir çalışma hazırlıyor. Çalışmamız tamamlandığında bunu gerekli yargı kurumlarına ileteceğiz. Bu konuda resmi, uluslararası anlaşmalar çerçevesinde görüşümüzü belirleyeceğiz".(SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com