G.Saray'ı Ali Şen mi kurtardı? İşte gerçekler...

G.Saray'ı Ali Şen mi kurtardı? İşte gerçekler...
Ali Şen, 1989 yılında G.Saray'ın, Neuchatel maçında çıkan olaylar nedeniyle, sarı-kırmızılı takımın büyük cezalar alacağını iddia ediyor. Peki o maçta ne olmuştu. İşte size o günlerin hikayesi:

Mustafa Denizli'nin çalıştırdığı G.Saray, İsviçre'de Neuchatel'e 3-0 yenilmişti. İstanbul'da oynanan rövanşı ise G.Saray, 5-0 kazanarak, tur atlamıştı.


Bu maçta sarı-kırmızılı tribünlerden atılan bir çakmak, maçın yan hakeminin kafasını varmış, başı sarılan hakem o şekilde maçı bitirmişti.


ALMAN AVUKAT MAÇI 2 SAATTE ÇÖZDÜ
Ardından İsviçre ekibi, UEFA'ya itiraz etmiş G.Saray'ın hükmen mağlup edilmesini talep etmişti. UEFA'da G.Saray'ı hükmen mağlup saymıştı.


G.Saray o dönemin en ünlü avukatı Alman Reinhardt Rauball ile anlaşmış ve UEFA İtiraz Komitesi'ne itirazını yapmıştı. Rauball, maçın kasetini izledi ve kesin olarak kazanacağını belirterek davayı üstlendi.


ALİ ŞEN'İN, TFF'DE GÖREVİ BULUNUYORDU
Ali Şen'de işte burada ortaya çıktı. G.Saray adına UEFA'da Neuchatel maçının iptaliyle ilgili oluşturulan lobi komitesinin başına CAS'ta hakimlik görevi de yapan 50 yıllık G.Saray kongre üyesi Türker Arslan bulunuyordu.
 

G.Saraylıların, Ali Şen'le görüşmek istemesinin sebebi ise; Şen'in o zamanki TFF yönetim kurulunda Dış İlişkiler Komisyonu üyesi olması nedeniyleydi.


Ali Şen, İtiraz Komitesinde bulunan İskoç üyeyi tanıyordu ve onunla görüşmek üzere, İskoçya'ya gitti. Bu arada Ali Şen'in iddia ettiği gibi İskoç üye İtiraz Komitesi'nin başındaki isim de değildi. Sadece 12 üyeden birisiydi.


ALİ ŞEN ÖNCE GAZETECİLERİ DAVET ETTİ
Bu arada Türker Arslan, lobi faaliyeti yürütecek heyette yer alacağını bildirmek üzere Ali Şen'e telefon açar o da, 'Ben İskoç üyeyi tanıyorum' der. Ofisine davet eder, Arslan'ın 'Bu olaylar gizli kalsın' demesine Şen'in de 'tabii ki' demesine  rağmen Şen, Arslan ve arkadaşları gelmeden gazetecileri arayarak, tüm basını ofisinin önüne davet eder.
 

G.SARAY MASADA DA 5-0 KAZANDI
Fakat o dönemde özellikle Alp Yalman, Faruk Süren ve özellikle Jupp Derwall'in şahsi çabaları diğer 11 üyenin fikirleri üzerinde etkili oldu. Zürih'te yapınla duruşmada karar G.Saray, lehine 5-0 çıktı. Sadece Maltalı delege bir maç ceza verilmesi gerekir diye ek itirazda bulunmuş ve G.Saray bu sebeple bir maç 300 km uzakta oynama cezası almıştı.


ŞEN DIŞINDA 7 KİŞİ DAHA ÇALIŞTI
Bu arada Ali Şen'in iddia ettiği gibi Alp Yalman'ın 'ben bir şey yapamam Ali Şen'e gidin' sözlerinin gerçeği ise şöyle; 'dönemin Spor Bakanı Hasan Celal Güzel ile Spordan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı ve aynı zamanda eski TFF Başkanı Erdoğan Ünver G.Saraylı yöneticileri arayarak, yurtdışına gidecek bir lobi heyeti listesi hazırlanmasını isterler. Ali Şen ise o lobi heyetinde bulunan 8 kişiden sadece birisidir. O da yine daha önce belirttiğimiz gibi, TFF Dış İlişkiler Komisyonu Üyesi olduğu için yer alır.


HAKEM ZATEN 'CEZAYA GEREK YOK' DEDİ
Zaten maçın hakemi Fransız Joel Quiniou'da kurula verdiği sözlü ifadesinde maçın yarıda kalmasını gerektirecek herhangi bir olayın olmadığını beyan etmişti. Hatta o dönemde yapılan toplantıya Derwall dinleyici olarak gitmiş, ancak UEFA yetkilileri onun toplantıya girmesine engel olmak istemişlerdi. Derwall ise kendisine engel olmak isteyen kişiyi eliyle itip “Bu benim takımım, kimse mani olamaz” diyerek toplantı salonuna girmişti.


ALİ ŞEN KENDİNİ DE ZANLI DURUMUNA SOKTU
Ali Şen bu davayla ilgili son günlerde sürekli olarak, 'Konuşursam G.Saray en az 5 yıl ceza alır' diyor! Biz de yapma Başkan diyoruz ve soruyoruz, 'Sen İskoç üyeye rüşvet mi verdin? Verdiysen bu sadece G.Saray'ın değil senin de yargılanman anlamına gelir. Bu sözle G.Saray'ı değil, kendini de zanlı durumuna getiriyorsun. UEFA bu tarz açıklamaları ihbar sayar ve soruşturma açar, kendinizi savunabilecek misiniz?!'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com