Galataport ihalesi sonuçlandı!

Galataport ihalesi sonuçlandı!
İstanbul Salıpazarı Liman Sahası'nın özelleştirme ihalesi yapıldı. Şu an 5 grubun katıldığı ihalede nihai pazarlık görüşmeleri gerçekleştirildi.

''Galataport'' olarak bilinen Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş.'ye ait İstanbul Salıpazarı Liman Sahası'nın özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesi bugün Ankara'da yapıldı.  İhaleyi 702 milyon dolarlık teklif ile Doğuş Holding kazandı.

AN BE AN İHALEDE YAŞANANLAR

17:10 // İHale en yüksek teklifi  Doğuş 702 milyon dolar ile Doğuş Holding kazandı.

17:06 // Doğuş Holding henüz açıklama yapmadan  Alsim Alarko da molaya çıktı.

17:03 // Doğuş Holding açık arttırma öncesi mola istedi.

Arttırma aralığı ise 1 milyon dolar..

17:02 // Açık artırmada başlangıç tutarı 701 milyon dolar..

17:00 // Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı en düşük teklifi verdiği için elendi. 3 yatırımcı ile açık artırma usulü ile devam edilecek.

16:55: //  Polimeks-Folkart-Sembol Ortak Girişim Grubu en düşük teklifi verdiği için ilk elenen oldu.

En yüksek teklif ise 525 milyon dolar oldu. İkinci elemeli tur için tur için yazılı teklifler alınıyor. Elemeler kapalı zarf usulü ile gerçekleştiriliyor.

16:52 // Yatırımcılara bir uyarı geldi. Eğer eşitlik olursa elemeli turlara devam edilecek.

16:48 // Elemesiz turda en yüksek teklif 375 milyon dolar oldu. Elemeli turlara geçildi.

İHALEYE KATILANLAR

İhaleye, Doğuş Holding, Alsim Alarko ve Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tek başına; Polimeks-Folkart-Sembol ile Global Yatırım Holding-Özak GYO-Delta Proje İnşaat ise, ortak girişim grupları olarak teklif verdi.

SALIPAZARI LİMANI'NIN TARİHÇESİ

Salıpazarı Limanı 1986 yılına kadar Türkiye'nin ithalat yapılan en büyük limanıydı. 1986 yılında yük gemisi trafiğine kapatılan liman 1988'de de TIR'lara kapatıldı. Salıpazarı Limanı halen yükleme, boşaltma ve depolama hizmeti verirken, İstanbul'a gelen kruvaziyer yolcu gemileri de bu limana yanaşıyor.

LİMANIN ÖZELLİKLERİ

Salıpazarı Liman Sahası 30 bin 175 metrekare açık alana ve 78 bin 810 metrekare kapalı alana sahip. Dört adet antreposu olan liman günde ortalama 11 gemi kabul edebiliyor. Limanın iskele uzunluğu ise 1.150 metre.

İPTAL EDİLEN İHALENİN AYRINTILARI

Eylül 2005'te yapılan ilk ihale 49 yıllık işletme hakkını içeriyordu. İhaleyi İsrailli işadamı Sami Ofer ile işadamı Mehmet Kutman'ın ortaklığındaki Royal Caribbean konsorsiyumu, 3 milyar 538 milyon Euro'luk en yüksek teklifle kazanmıştı. Ancak ihale Danıştay tarafından Aralık 2005'te iptal edilmişti. (IUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com