Galatasaray, efsanelerine kapalı mı?

Galatasaray, efsanelerine kapalı mı?
Sarı kırmızılı camia Okun Buruk ve Lutfi Arıboğan'ın üyelik başvurularının kabul edilmemesinin şaşkınlığını yaşıyor.
Galatasaray'da üyelik başvurularını değerlendiren Sicil Kurulu'nun, sarı kırmızılı kulübe futbol ve basketbolda en üst düzeyde hizmet etmiş iki ismin üyeliğine sırt çevirmesi, camiada yeni bir tartışma ve sıkıntı yarattı. Galatasaray'da sporcu olarak hizmet etmiş kişilerin üye alımında öncelik hakkı bulunmasına rağmen Okun Buruk ve Lutfi Arıboğan üye olamadı. 
 
Sicil Kurulu Başkanı Serdar Eder, bu iki ismin sadece teknik nedenlerle üye olamadığını savundu. Eski başkan Adnan Polat döneminde değiştirilen eski tüzüğe göre, "Galatasaray'da spor yapmış olmak ve rakip kulüpte sporcu olmamak" şartı gerekiyordu. Yeni tüzükte ise sporcular için üyelik kapsamı, "Galatasaray'da sporu bırakmak ve sporu bıraktıktan sonra 5 yıl içinde müracaat etmek" şeklinde oluşturuldu. 
Sicil Kurulu Başkanı Serdar Eder, tüzükteki bu maddenin değişmesi için kongrede çok savaş verdiğini, ancak kendisini kimsenin dinlemediğini belirterek, Okan Buruk ve Lutfi Arıboğan'ın şimdiki tüzüğe göre öncelikli olamayacaklarını vurguladı. 
 
Sicil Kurulu'nun üye alımını geçtiğimiz eylül ayında belirlediği ve 60 gün sonra medyaya sızdığı öğrenildi. Bu durumun Türkiye-Danimarka Milli maçı öncesinde sızdırılmasının da, Galatasaray ile Milli Takım arasında polemik oluşturmak amacı güdüldüğü de ileri sürüldü. 
 
LUTFİ ARIBOĞAN OĞLU YÜZÜNDEN ÜYE OLAMADI 
 
Galatasaray'da yeni oluşturulan kurumsal yapıda CEO olarak görev yapan ve başkan Ünal Aysal'dan sonra yetkili kişi konumundaki Lutfi Arıboğan'ın üyeliği ise oğluna takıldı. Çünkü sarı kırmızılı kulübe Lütfi Arıboğan'ın eşi Deniz Ülkü Arıboğan da üye durumunda. Ancak bu yıl Arıboğan ailesinin oğlu Ahmet Arıboğan da babası gibi sarı kırmızılı kulübe üye olmak için başvurdu. Ancak aile kontenjanında, bir yılda bir aileden ancak bir kişi Galatasaray üyesi olabiliyor. Sicil Kurulu, Ahmet Arıboğan'ın üyeliğini kabul ederek, sarı kırmızılı kulübün son şampiyon basketbol takımının kaptanı ve bugünlerde kulübün en üst düzey profesyonel yöneticisinin üyeliğini bu yıl reddetti. 
 
Lutfi Arıboğan'ın bu durumu Sicil Kurulu ile görüştüğü ve oğlunun kabul edilip, kendisinin kabul edilmemesinin nedenini öğrendikten sonra, "Galatasaray işte bu yüzden farklı camia. Galatasaraylılığım ile gurur duyuyorum" dediği öğrenildi. 
 
OKAN'I INTER'E GİDİŞİ DEVRE DIŞI BIRAKTI 
 
Okan Buruk'un kulübe üye olamamasının ardından da ilginç iddialar var. Galatasaray'da eski başkan Adnan Polat döneminde, UEFA Kupası'nı kazanan isimler başkan Polat'ın kontenjanından özel bir hakla kulübe üye yapıldı. Bu haktan, başta Hakan Şükür, Bülent Korkmaz, Hasan Şaş ve Suat Kaya gibi isimler de yararlandı. Ancak Okan Buruk, o tarihte İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü'nde futbol oynadığı, aktif sporculuğunu başka kulüpte sürdürdüğü için Adnan Polat'ın kontenjanından faydalanamadı. 
 
OKAN BURUK: "KİMSEYE KIRGIN DEĞİLİM"
 
Üyelik başvurusu sürpriz bir şekilde reddedilen Okan Buruk ise, bu durumu oldukça sakin karşıladı. Okan Buruk, "Eski başkanımız Adnan Polat döneminde aktif sporcu yaşamımı sürdürdüğüm için, o dönemdeki kontenjandan faydalanamadım. Eski Sporcular Derneği Başkanı Levent Nazifoğlu'nun önerisi üzerine başvurdum, ancak kabul edilmediğini dün öğrendim. Kesinlikle kimseye bu konuda bir şey söylemem."  dedi.
 
Okan Buruk ve Lutfi Arıboğan'ın, Galatasaray'a üye yapılmamasına sarı kırmızılı camiada yönetici olarak görev yapan birçok isim değişik tepkiler gösterdi. Okan Buruk ile Lutfi Arıboğan'ın üye yapılmamalarıyla ilgili gelen tepkiler şu şekilde: 
 
ERGUN GÜRSOY: "Bu iki ismin de Galatasaray üyesi olmasından gurur duyarım. Sicil kurulunun karanını onaylamıyorum ancak, Galatasaray doğruyu bulur. İkisi de üye olacaktır" 
 
İRFAN AKTAR : "Lutfi Arıboğan'ın üyeliğine bir şey demem. Kriterlere teknik olarak uymamış olabilir. Okan Buruk'un, Ankaragücü maçında gördüğü kırmızı kartı hala unutmadım. İtalya'ya giderken yaptığı açıklamaları hala onaylamış değilim. Sicil Kurulu'nu Okan Buruk kararında destekliyorum." 
 
TURGAY KIRAN: "Bence ikisinin de başvurusu kesinlikle kabul edilmeli. Galatasaray'a büyük hizmetleri geçmiş kişiler. Disiplin kurulunun kararı yanlış." 
 
MEHMET HELVACI: "Üyelik tekniğine uygun olmayan bir durum olmuş olabilir. Bir kasıt ve kötü niyet aramamak gerek. İkisi de bir dönem sonra üye olabilir."
 
HAYRETTİN KOZAK: "Aklım almıyor. Adamı Galatasaray'ın en üst noktasına getirmişiz. Başkandan sonra yetkili kişi, ama üyelik başvurusunu kabul etmiyoruz. Olmaz böyle şey. Okan Buruk ocağımızdan yetişmiş. UEFA'yı kazanan kadroda büyük hizmet vermiş. İtalya'ya giderken hatalı ama yanlış anlaşılmış. Bunca yıl futbol dünyasında beyefendi kişiliği ile anılmış. Üye yapılmaması akıl almaz." 
 
AHMET ÖZDOĞAN: "Lutfi Arıboğan'a yapılan yanlış. Okan Buruk'u ben de Sicil Kurulu'nda olsam kabul etmezdim. Çünkü İtalya'ya giderken başkan Faruk Süren'e sözler söyledi. Profesyonelim dedi, gitti. Ben de o zaman amatörüm derim." 
 
ADNAN ÖZTÜRK "Ben de 30-40 kişinin üyelik başvurusuna imza attım. Büyük çoğunluğu kabul edilmedi. Bu üyelik işinde yönetime yoğun torpil isteği oluyor. Torpili ortadan kaldırmak istedik. Şu an tüzüğe göre öncelik hakkı elde edememişler" 
 
FATİH GÖKŞEN: "Sicil Kurulu gereken hassasiyeti göstermemiş. İkisinin de üye yapılması gerekirdi."  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com