Galatasaray itiraz etti ama kitap gibi gol

Galatasaray itiraz etti ama kitap gibi gol
Medical Park Antalyaspor’un, Galatasaray karşısında attığı ikinci golün ofsayt olup, olmadığı karşılaşmanın ardından uzun süre konuşuldu.

Maçın hakemi Halis Özkahya, Antalyasporlu Diarra’nın, Alex Telles’in uzaklaştırmak istediği topla buluştuğu pozisyonda oyunu devam ettirmişti. Diarra’nın takım arkadaşı Köksal’a göndermek istediği meşin yuvarlak, Telles’in müdahalesi ardından Ceyhun’a çarparak filelerle buluşmuştu.

Karşılaşmanın ardından hakem Halis Özkahya’nın ofsaytı atladığı ileri sürüldü. Pozisyonun başında pasif ofsaytta olan Diarra’nın, Telles’den gelen topla buluştuğunda aktif hale geldiği ve bu nedenle pozisyonun ofsayt olarak değerlendirilmesi gerektiği savunuldu.

Yapılan bu yorumlar 2012-2013 sezonuna ait Futbol Oyun Kuralları Kitabı’na göre doğru ancak yeni kitaba uymuyor. 2013-2014 sezonu için güncellenen Futbol Oyun Kuralları Kitabı’nın 108. sayfasında yer alan ofsaytla ilgili yeni tanımlar, Halis Özkahya ile yardımcılarının, tartışılan pozisyonu devam ettirmekte haklı olduğunu söylüyor.

Kitaba eklenen madde, Telles’in uzaklaştırma amacıyla topa bilerek vurması nedeniyle Diarra’nın pozisyonunun ofsayt olmadığına hükmediyor. Yeni kural böyle bir pozisyonda topun kaleci tarafından kurtarılması halinde ise rakip oyuncunun ofsaytta kalacağını da karara bağlıyor.

HERKES ‘OFSAYT’ DEDİ

Lig TV yorumcusu Markus Merk başta olmak üzere Türk medyasındaki hemen hemen bütün yorumcular, Medical Park Antalyaspor’un attığı ikinci golün, “ofsayt” olduğunu savundu. Pozisyonun ofsayt olduğunu ileri süren diğer yorumcular ise şöyle: Bünyamin Gezer, Bülent Yavuz, Lale Orta,Ali Kunak.

İŞTE YENİ TANIM

Futbol Oyun Kuralları Kitabı’nın 108. sayfasına sezon başında ofsaytla ilgili eklenen yeni tanım şöyle: Ofsayt pozisyonunda bulunan bir oyuncu eğer topu bilerek oynayan bir rakibinden alırsa (bilerek kurtarılan top dışında) bu durum, “bulunduğu pozisyondan avantaj elde etmek” olarak değerlendirilmez. (UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com