Galatasaray Kulübü Başkanı Aysal:

Galatasaray Kulübü Başkanı Aysal:
Planı olmayan bir hedef, basit bir arzudan ibarettir"- "Umarım ileride 2014 yılını, 'başarıda sürekliliğin temellerinin atıldığı yılımız' olarak hatırlarız

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, başarı için konulan hedeflerde planlamanın çok önemli bir faktör olduğunu söyledi.

Galatasaray Dergisi'nin şubat sayısında, "Planı olmayan bir hedef, basit bir arzudan ibarettir" başlığıyla yazı kaleme alan Ünal Aysal, şu ifadeleri kullandı:

"İş hayatında başarıyı belirleyen önemli ilkeler, hayati kurallar var. Eğer kurumunuz için koyduğunuz hedefler ve bu hedeflere bağlı olarak gerçekleştirdiğiniz aksiyonlar, uzun vadeli büyük bir planın bir etabı olmak yerine sadece o dönemin başarısı için düşünülmüşse, başarının en fazla 'iyi niyetli bir arzudan' ibaret olacağını bilmemiz gerekir. Her kurum için geçerlidir bu kural. Hele spor endüstrisinde yarışan kurumlarımız için daha da geçerli."

İş hayatında er ya da geç öğrenilen ama kulüp yönetimlerinde genellikle unutulan bu gerçeğin, Türk sporunun önündeki en önemli sorun olduğuna dikkati çeken Aysal, şu görüşlerini aktardı:

"Sorunun birçok nedeni var. Birincisi hiç kuşkusuz camia ve taraftar beklentisi. 'Başarı-şimdi-hemen-bugün' isteği. Bu doğal ve insani bir istek. Tuttuğumuz kulüpler kimliğimizin bir parçası çünkü. Onun başarılarıyla mutlu oluyoruz, gurur duyuyoruz. Ancak bu mutluluklar sırasında ihmal ettiğimiz önemli bir şey var. Elde edilen başarıların yanı sıra bu başarıları sürekli kılacak önlemlerin alınıp alınmadığı sorusu. Bir kulüp niçin var? Vizyonu ve misyonu nedir? Atılan adımlar, yapılan işler, 10-20 yıl sonrasının başarıları açısından önemli mi? Bu ve buna benzer hayati sorular, 'bu hafta maçı alır mıyız?' sorusunun gölgesinde kalıyor."

Galatasaray'ın 1200'e varan sporcusuyla, 13 branşta, yılda 1000'i aşkın müsabakada yarış veren, uluslararası başarı hedefleyen bir kulüp olduğunun altını çizen Aysal, şunları kaydetti:

"Ulusunun gururu olmuş böyle bir kulübü sadece içinde bulunduğunuz sezonun başarısı için aldığınız kararlarla yönetiyor ve attığınız adımları uzun vadeli bir yol haritasının birer etabı olarak düşünmüyorsanız, böyle bir yönetimden istikrarlı başarılar, uzun dönemde büyük zaferler beklemeniz iyi niyetli bir arzudan öteye geçemeyecektir."

- "İlk etabın başarıyla geçildiğini söyleyebiliyoruz"

Galatasaray Kulübü Başkanı olarak 3 yıla yakın bir süredir görev yaptığını anlatan Aysal, dergideki yazısında daha sonra şu ifadeleri kullandı:

"Yaklaşık 33 ay önce Galatasaray başkanlığına aday olduğumda bu görüşteydim. O günün koşulları, makinenin çarklarını hareket ettirmek için bir yandan sportif başarıya, öte yandan uluslararası marka değerimizi yeniden parlatmaya, ulaşmış olduğumuz saygınlığı yeniden hatırlatmaya öncelik vermemizi gerektiriyordu. Bugün, ne mutlu ki bize, bu ilk etabın başarıyla geçildiğini söyleyebiliyoruz."

İçinde bulunulan 2014 yılının, öncelikleri içine yenilerinin katıldığı, görev ve sorumluluklarının kat be kat arttığı bir dönem olarak karşılarında bulunduğunu dile getiren başkan Aysal, amaçlarını şöyle aktardı:

"Hemen hemen mevcut her branşımızda Avrupa'nın en üst kulvarlarında yarışmayı sürdürürken, bir yandan bu başarıları sağlayan deneyimli sporcularımızın yanına geleceğin yıldızlarını katarak önümüzdeki dönemleri sağlamlaştırmak, öte yandan 10 yıl sonrasının Galatasaray'ını çok daha güçlü kılacak vizyoner altyapı projelerimizi hayata geçirmek. Kısacası günün başarılarına yenilerini katarken, geleceğin başarı tohumlarını ekmek. 2013 yılını ise sadece ömür boyu hatırlayacağımız bir zaferler yılı olarak görmüyorum. 2013'ü başta taraftarımız olmak üzere tüm camiamızın o eşsiz Galatasaraylılık duruşunu sergilediği bir yıl olarak hatırlayacağım. Umarım ileride 2014 yılını da 'başarıda sürekliliğin temellerinin atıldığı yılımız' olarak hatırlarız."

Muhabir: Mehmet Fatih Duman
Yayınlayan: Çetin Arslancan

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com