Galatasaray'ın finansal borçlarını yapılandırması

Galatasarayın finansal borçlarını yapılandırması
DenizBank'la yapılan kredi yapılandırma anlaşmasıyla ilgili Galatasaray Kulübü Başkanı Aysal ve DenizBank Genel Müdürü Ateş'in katılımıyla toplantı yapıldı

İSTANBUL (AA) - Galatasaray Kulübü, DenizBank'la yapılan ve 129 milyon dolarlık finansal borçların yapılandırılmasıyla ilgili anlaşmanın detaylarını, medya mensuplarıyla paylaştı.

Galatasaray Kulübü'nün Maslak'taki binicilik şubesi tesislerinde gerçekleştirilen toplantıya, Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal ile DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş de katıldı.

Toplantıda konuşan Aysal, bir spor kulübünün Türkiye'de ilk defa imzaladığı uzun soluklu finansal anlaşmayla basının önüne çıktığını belirterek, "Bunu yapmak, kurgulamak o kadar da kolay değil. Hem DenizBank hem de Galatasaray teknik ekibi için ciddi bir başarı olarak algılanması gerekir. İki ekibi de kutlamak istiyorum. Büyük projeler, büyük kurumların eseridir ve bunlar hem uzun soluklu hem de kalıcı olurlar. Bunlardan biri de yaptığımız finansal borçların yeniden yapılandırılması projesidir" dedi.

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, Türk sporunun 109 yıllık çınarı Galatasaray ile yeni bir iş projesi hayata geçirdiklerini söyledi.

Galatasaray'ın DenizBank'la işbirliğinin 10 yılı aşkın süredir devam ettiğini dile getiren Ateş, kulübün önde gelen sponsor ve reklam vereni olmaktan gurur duyduklarını kaydetti. 

Bu yeni işbirliğiyle Galatasaray'a 165 milyon dolarlık limit tahsis edildiğini aktaran Ateş, şu bilgileri verdi:

"Mecidiyeköy'deki eski GS Store'un bulunduğu arazinin ticari ofise çevrilmesi için yapılacak harcamalar da kapsanmıştır. DenizBank, kulüplere spor camiası olarak bakmaktadır ve bunu bir iş sektörü olarak benimsemiş tek bankayız. Bugün Galatasaray Kulübü'nün ana bankası olma ayrıcalığına da eriştik. Süper Lig'de 15 kulübü finanse ediyoruz. Biz futbolu, Türk sporunun dinamosu ve finansörü olarak görüyoruz. Galatasaray ile yaptığımız çok uzun süreli bir çalışma. Kulübün ihtiyaçlarına gerçekten cevap verecek bir paketle karşılarına geldik. Galatasaray gibi tüm Türk spor camiasına kapılarımız açıktır. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum."

Konuşmaların ardından, duyurusu 5 Mayıs tarihinde yapılan anlaşmaya, Ünal Aysal ile Hakan Ateş tarafından basın önünde imza atıldı.

İmzalar sonrası, Galatasaray Sportif AŞ'nin mali, ticari, hukuki ve idari konulardan sorumlu genel koordinatörü Faruk Işık da bir sunum yaptı.

- Aysal ve Ateş ikilisinden basına açıklama

Toplantı öncesi Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal ile DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, medya mensuplarına açıklama yaptı. 

Kendileri için sürekliliğin büyük önem taşıdığını ve başarıya giden yolun da mali ve idari yapılanmadan geçtiğini aktaran Aysal, şöyle konuştu:

"Bu anlaşma, mali yapılanmamız açısından çok önemli bir çalışmaydı ve aylardır sürüyordu. Başarıyla tamamladık. Hedeflenen şey, Galatasaray'ın Avrupa çapındaki başarılarının devamı ve kendisini geliştirmesi için planlı, programlı, uzun süreye yayılmış olan bir sistemi uygulaması. Bu yaptığımız ilk anlaşmadır. Finansal borçların yeniden yapılandırılması diye özetleyebiliriz. Ama bunun dışında idari yapılandırmamız devam ediyor. Bitmeyen bir süreç. Senelerce devam edecek. Kendimizi sürekli yenileyip, mükemmeli aradığımız bir sistem. Mali açıdan A kategorisi çalışmamız bitti. Şimdi B kategorisi çalışmamız, kısa süreli finansal olmayan borçlarımızın yapılandırılması ve bunların 4-5 senelik süre içinde kendi kendilerini öder hale gelmesi yönünde. Önümüzdeki 2-3 ay içinde bunun da çözümünü sizlere getirmiş olacağız."

Son mali genel kurul verilerine göre, toplam 260 milyon dolar olan borç-alacak farkının 150 milyon dolarını banka borçlarının oluşturduğunun kaydeden Aysal, "Demek ki 110 milyon dolar kadar da finansal olmayan borç var. Bunları da önümüzdeki süreçte aynı şekilde disipline edip, uzun vadeye yayacağız. UEFA Finansal Fair Play kuralları için de iyi bir enstrüman olacağına inanıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Kendileri için, kesinleşmiş ancak faturalanmamış alacaklar ile orta ve uzun vadeli borç ödemelerinin birbirlerini karşılamasının önemli olduğunu aktaran Aysal, "Bu felsefeden hareketle bugünkü yeniden yapılandırma formülü bulundu. Kullanacağımız kredinin karşılığı şimdiden mevcut. Bize hiçbir sıkıntı vermeden, kulübe risk yüklemeden ve zamanında borçların ödenmesini teminen uygulanmış bir formül. Kulübümüzün gündelik yaşamasına mani olmayacak, işletmemizi haysiyetli bir şekilde götürebilmemize dönük olarak tüm tedbirlerin alınmış olduğu bir formül" şeklinde konuştu.

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş ise açıklamasında, Türkiye'de 10 yılı aşkın süredir spora yönelik finansman sağladıklarını aktararak, "Süper Lig'de yer alan takımların büyük bölümüyle çalışıyoruz. Galatasaray Kulübü'ne uzun vadeli ve içinde birçok seçeneği barındıran bu imkanı açmış olmaktan gururluyuz. Kulübün ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap veren bir model. Kredinin 89 aya kadar uzanan bir vadesi var. Kulübün gelirleriyle de paralel bir anlaşma. Ne gereksiz faiz ödeniyor, ne de finansmansız kalınıyor. İkisinin en uygun bileşimi" bilgisini verdi.

- Yapılandırmanın ayrıntıları

Galatasaray Sportif AŞ tarafından 5 Mayıs'ta duyurusu yapılan anlaşma çerçevesinde, sarı-kırmızılı kulüp ve bağlı iştiraklerinin 129 milyon dolarlık finansal borçları yeniden yapılandırıldı.

Galatasaray'ın grup bazında toplam nakit kredi limitinin 140 milyon dolara, proje kredisi ve gayrinakdi krediler dahil olmak üzere grup umumi kredi limitinin ise 165 milyon dolara yükseltildiği anlaşmayla ilgili olarak, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda şu bilgiler paylaşılmıştı:

"Kamuoyuna en son açıklanan 28 Şubat 2014 tarihli mali tablolarımızda, mevcut finansal borçların yaklaşık yüzde 23'ü Türk Lirası, yüzde 77'si ise yabancı para cinsinden iken, yeniden yapılandırma kapsamında finansal borçların yaklaşık yüzde 73'ü Türk Lirası'na döndürülmektedir. Böylelikle Türk Lirası cinsindeki krediler, Türk Lirası cinsinden gelecekteki alacaklarımızla, yabancı para cinsinden olan krediler ise yabancı para cinsinden olan ve henüz faturalandırılmamış gelirlerle eşleştirilerek, hem vade olarak kredilerin gelirlerle otomatik kapanması sağlanmakta hem de yabancı para cinsinden borçlarımız kur farkı açısından daha güvenli hale getirilmektedir. Şirketimizin borçlu, Galatasaray Spor Kulübü Derneği'nin de müteselsil kefil olarak 17 Şubat 2010 tarihinde imzaladığı kredi sözleşmesi kapsamındaki toplam 32,8 milyon ABD doları tutarındaki sendikasyon kredileri kapatılmakta, söz konusu kredi karşılığında verilmiş tüm teminatlar geri alınmaktadır." 

Yeni anlaşmayla, dolar cinsinden olan sendikasyon kredi faiz oranının yüzde 8,75'ten yüzde 7,50'ye indirildiği vurgulanan açıklamada, "28 Şubat 2014 tarihi itibariyle yüzde 73'ü kısa vadeli (1 yıldan kısa) olan finansal borçlarımız, 7,5 yıla varan vadelere yayılarak, toplam finansal borçlarımızın yüzde 66'sı uzun vadeli finansal borç olarak yapılandırılmaktadır. Ayrıca, yeniden yapılandırma anlaşması kapsamında, kulübümüzün eski başkanlarına ilişkin tüm şahsi kredi kefaletleri iptal edilmektedir" ifadelerine yer verilmişti.

Öte yandan, Manisa'nın Soma ilçesindeki bir madende meydana gelen kaza nedeniyle toplantı kısa tutulurken, iyi haberlerin gelmesi temennisinde bulunuldu.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com