Gandi Coştu Bir Kere!

Gandi Coştu Bir Kere!
CHP lideri Kılıçdaroğlu Malatya'da Hükümete yüklendi...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Malatya mitingde, Ak Parti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirdi. Kılıçdaroğlu, “Halkı sömüren, Kırım Kongo Kenesi gibi halkı sömüren Recep Bey’i inşallah 12 Eylül'de sandığa gömeceğiz” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin mitingine katılmak üzere özel uçakla Malatya'ya geldi. Yol boyunca halkın yoğun ilgi gösterdiği Kılıçdaroğlu, gecikmeli olarak saat 18.00 sıralarında mitingin yapılacağı Hükümet Meydanı'na ulaşabildi. Burada yaklaşık 15 bin kişinin bulunduğu miting alanında ‘Başbakan Kemal’, ‘Halkçı Kemal’, ‘Devrimci Kemal’ sloganları eşliğinde parti otobüsüne çıkan Kılıçdaroğlu konuşmasının tamamında AKP Hükümetine yüklendi.

Pazar günü Başbakan Erdoğan’ın da Malatya’ya geleceğini belirten Kılıçdaroğlu, parti ayrımı yapmadan Malatyalılardan, “Şurada heykeli olan rahmetli İsmet İnönü’ye, hangi yüzle, hangi tarih bilinciyle, hangi ahlakla Hitler benzetmesi yaparsın? Onu sorun” dedi.

BU DÜZENDEN KİM MEMNUN?

Ak Parti'nin 8 yıldır ülkeyi yönettiğini, ancak işsizlik ve yoksulluğun azalmadağını belirten Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Bu düzenden kim memnun? Halkı değil cebini düşünen Recep Bey ve adamları memnun. Buraya halkın partisi olarak sizi dinlemeye geldik. Halkın partisi olarak dertlerinize çözüm olacağız, cebimizi değil önce halkı düşüneceğiz. Burada çok güzel bir afiş var. ‘Ürün tarlada, çiftçi icrada, Recep Bey havuzlu villada’ diye. Ben size bir Türkiye gerçeğini anlatmak istiyorum. Bunlar siyasete atılırken, biz fakiriz, mağduruz, fukarayız, ezilmişlerin partisiyiz, inançlara saygılıyız, herkesi kucaklayacağız dediler. Oy verdiniz iktidara geldiler. Malatyalı AKP iktidarının ne olduğunu gördü. İşsizliği, açlığı, yolsuzluğu gördü. Ne kadar dram varsa yaşadı. Recep Bey, herkesi unuttu. Havuzlu villada oturuyor, beyefendi sırtını da halka çevirdi.”

12 EYLÜL'DE SANDIK GELİYOR

Başbakan'ın çiftçiden hoşlanmadığını, çünkü çiftçinin çalıştığını ve ürettiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Ne demişti Recep Bey? Ananı da al git demişti. 12 Eylül geliyor. Bütün Malatyalılardan istirham ediyorum. Sizin tarihi bir hemşehrinize, bütün dünyanın önünde ilik iliklediği hemşehrinize Hitler benzetmesi yapan, işsizliği yaratan, yolsuzluğu yaratan, sizin gelirinizi sömüren, siyesette zenginleşen ve halkı unutan Recep Bey’e şu sormanızı istiyorum. Deyin ki; Ey Recep Bey ben bize dedin ki ananı da al git, teşekkür ediyoruz. Anamızı aldık gittik. 12 Eylül’de sandık geliyor. Anamızı alacağız, bacımızı alacağız, babamızı alacağız, amcamızı alacağız ve sandığa gideceğiz. Halkı sömüren, Kırım Kongo Kenesi gibi halkı sömüren Recep Bey’i inşallah 12 Eylül'de sandığa gömeceğiz.”

İNANÇLARI SÖMÜRÜYOR

“Halkın gündemi ile Recep beyin gündemi farklı. Gündeminde başka şeyler var. Halkı, fakir fukarayı düşünmüyor, inançları sömürüyor, etnik kimlikleri sömürüyor” diyen Kılıçdaroğlu, terörü de işsizliği de CHP'nin bitireceğini, bu konuda söz verdiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Biz siyasette zenginleşmeyeceğiz, cebimizi düşünmeyeceğiz. Kim yolsuzluk yaparsa, Malatya meydanında söz veriyorum. Babam da yolsuzluk yapsa yakasına yapışacağım” dedi.

“Recep Bey ve ekibi, inancımızı sömürüyorlar” diyen Kılıçdaroğlu, siyasetin konusunun inançlar olmadığını, çağdaş Türkiye yaratmak olduğunu söyledi. 2002 yılından önce insanların telefonda rahat konuştuğunu, şimdiki hükümeti telekulaklıkla suçlayan Erdoğan, iktidarlarında emeklinin hakkını arayacaklarını söyledi. Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

“Size soruyorum. Siz de Recep beye sorun. Deyin ki, bu anayasa değişikliği işsizliği, yoksulluğu, çiftçi derdini, emekli derdini, memur derdini, sanayici derdini çözüyor mu? Özgürlükleri mi genişletiyor. O zaman 12 Eylül’de oyumuz hayır olacak.

Malatya meydanından söz veriyorum. CHP iktidarında yeni bir anayasa yapacağız. Önce siyasi ahlak yasası çıkaracağız. Siz naylon faturacı Maliye Bakanı ister misiniz? Siz kalpazan Başbakan ister misiniz? İhaleye fesat karıştıran, hayali ihracatçı milletvekili ister misiniz? Ama onlar parlamentoda görev yapıyorlar. Onların dokunulmazlığı var. Söz ilk yapacağım iş dokunulmazlığı kaldırmak olacaktır. Anayasa değişikliği böyle olur. Anayasa değişikliği dokunulmazlığın arkasına sığınanların işi değildir. Önce 12 Eylül, sonra seçimler geliyor. Beraber, insanımızı, çocuklarımızı seviyor, geleceğe güvenle bakmak istiyorsak, AKP’yi sandığa gömüp, Türkiye’yi aydınlıklara çıkaracağız.
Gelirken Recep Beyin afişlerini gördüm. R nokta Tayyip Erdoğan demiş. Niye Recep’i kullanmıyor? Korkuyor. Çünkü Recep deyince milletin aklına havuzlu villa geliyor. Siyasete yırtık ayakkabıyla gireceksin, sonra havuzlu villaya gireceksin, halka sırtını döneceksin. Kul hakkı yiyeceksin. Bunun hesabını soracağız.”

'ÖZAL'IN DA BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE YERİ VAR'

Kılıçdaroğlu, Malatya’da eski cumhurbaşkanlarından Turgut Özal’ı överken, Başbakan Tayyip Erdoğan’a sert eleştiriler yöneltti. Özal için, "Başımızın üstünde yer var" diyen Kılıçdaroğlu, Erdoğan için de ’milletin sırtındaki kene’ nitelemesinde bulundu.

CHP lideri, iki gün sonra aynı meydanda miting yapacak olan Erdoğan’a "Recep Bey bu meydana gelip ’kul hakkı yemedim’ derse, kul hakkı yediğini belirten raporları yakasına ben sıkıştıracağım" diye seslendi.

Kemal Kılıçdaroğlu, parti liderliğine seçildikten sonra ilk kez bir Doğu Anadolu şehrinde halka seslendi. "12 Eylül Anayasası’na hayır" pankartının dikkat çektiği İnönü Meydanı’ndaki mitingte, Kılıçdaroğlu da 12 Eylül anayasasını değiştiren pakete yüklendi.

Sözlerinin başında Malatya’nın başbakanlar, cumhurbaşkanları yetiştirdiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, "Malatya’da İnönü de var, Özal da var. İnönü’nün de, Özal’ın da başımızın üzerinde yeri var. Bu devlete kim hizmet ettiyse sonuna kadar destekleyeceğiz." dedi. Erdoğan’ın İnönü’ye ’Hitler benzetmesi’ yaptığını savunan Kılıçdaroğlu, "Şurada heykeli olan rahmetli İsmet İnönü’yü Hitler benzetmesini yapandan hesap sormayacak mısınız?" diye sordu.

Konuşmasının sonunda partililere çiçek atan Kılıçdaroğlu daha sonra miting alanından ayrıldı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com