Gandi'ye Dost Tavsiyesi!

Gandi'ye Dost Tavsiyesi!
Gazeteci Yazar Can Ataklı, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında dikkat çeken bir yazı kaleme aldı..

Sevgili okurlar; referandumu geride bıraktık. Tabii şimdi gözler uygulamalarda olacak. Türk halkına verilen sözler tutulacak mı, özellikle yargı konusunda söylenen “Yargıyı ele geçirme planımız yok” söylemi gerçek mi yoksa yargı bağımsızlığı beklenildiği gibi ortadan kalkacak mı, hepsini göreceğiz. Burada herhalde en önemli görev, aynı zamanda kendisini iktidar alternatifi olarak gören CHP’ye düşüyor.

CHP’nin durumu

Ancak CHP bu işlevi yerine getirebilecek mi? 2011’in yaz başında yapılacak seçimlerde varlık gösterebilecek ve iktidar alternatifi olabilecek mi? Bu sorulara şu anda kesin bir cevap verme olanağı ise yok. Çünkü CHP referandum öncesi beklenmedik bir genel başkan değişikliği yaşadı ve parti kendi iç dengelerini bile kuramadan çetin bir mücadeleye girdi. Sonuç istenen başarıyı getirmedi. Ortalık şimdilik çok karışık.
…

Yüzde 25’i kabullenmek

Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte esen rüzgârlarla CHP’nin oyunun yüzde 35‘leri zorladığı iddiaları bile ortaya atılmıştı. Oysa referandum sonuçlarına göre yüzde 35’lik oranın çok gerçekçi olmadığını söyleyebilirim. Hele sonuçları neredeyse birebir tahmin eden Konda şirketinin verilerine göre CHP’nin yüzde 23-24 dolayında görünmesi bu kuşkuyu daha artırıyor. O halde CHP şu anda yüzde 25‘lik bir tabanı kabul etmeli.

Yukarı çıkış

CHP hiç havaya girmeden oy tabanının yüzde 25’lerde olduğunu kabullenerek seçime hazırlanmaya başlarsa, bana göre çok daha akıllıca davranmış olur. CHP, iktidar partisinin referandum başarısını göz önüne alarak, yeni siyasetler, projeler üretmek konusunda çok daha aktif ve özverili olma şansını yakalayarak bir “yukarı çıkış” ivmesini gerçekleştirebilir. Bu parti tabanına da, topluma da moral verecektir.
…

Önder Sav faktörü

CHP örgütü denince akla ilk gelen isim Genel Sekreter Önder Sav‘dır. Çok uzun yıllar CHP’ye hizmet eden Önder Sav, tüm örgüte hâkim olduğu gibi, çoğu kez Genel Başkan’dan bile daha güçlü olarak örgüte hükmetmektedir. Örgütün yenilenmesi, partiye heyecan getirilebilmesi için, işe en baştan başlamalı ve Genel Sekreter Önder Sav, bir fedakârlık örneği göstererek, değişime kendinden başlanmasını sağlamalıdır.

Önder Sav hayranlığı

Bu noktada bana çok ilginç gelen bir gözlemimi aktarmak istiyorum. Pek çok CHP’li ile yaptığım konuşmalarda şu cümleyi çok duydum: “Önder Sav olmasa bu parti ayakta duramaz.” Peki neden? “Çünkü” diyorlar, “Önder Sav bütün örgütü biliyor, tanıyor. Eğer o olmasa partideki bütün işler karışır.” Özellikle partiye yeni katılan ve Parti Meclisi’ne seçilen isimlerde bu hayranlığın daha da fazla olduğunu görüyorum.

…

Kılıçdaroğlu’nun gücü

Kemal Kılıçdaroğlu CHP’nin başına büyük mücadeleler vererek gelmedi. Ama bu Kılıçdaroğlu’nun pasif davranmasına, örgütü bilenlerin vesayeti altında yönetim biçimi belirlemesine bahane olamaz. Kemal Kılıçdaroğlu, eğer kılıcını çekip gerçek bir genel başkan olduğunu gösteremezse kendisi çekip gitmek zorunda kalır. Bu aşamada Kılıçdaroğlu’nun çekip gitmesini istemek ya da sağlamak CHP’nin bölünmesi anlamına gelir.

Kimseden korkmamalı

Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı olmak ve ilk seçimlerde de partisini iktidara taşımak istiyorsa, kimseden korkmadan çekinmeden davranmak zorundadır. Referandumda oy kullanamaması bir skandaldır. Bunun sorumlusu kimse işe ondan başlamak zorundadır. Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu konuda zaafiyet gösterme hakkı ve lüksü yoktur. Ardından sıra tüm örgütün yeniden ele alınmasına gelmelidir.

…

Baykal’ın tutumu

Gelelim Deniz Baykal’ın son günlerdeki tutumuna. Baykal’a bugüne kadar hep saygı duydum. İlişkimiz çok azdı hatta sadece gazetecilik sınırları içinde kaldı bugüne dek. Alçak bir komplo ile genel başkanlıktan ayrılmak zorunda kalmasına üzülmüştüm. Ama o gün de yazdığım gibi, öyle ya da böyle Baykal’ın artık CHP başında da kalmaması gerekiyordu. Baykal gitti, keşke bu yolla gitmeseydi. Ancak Baykal son günlerde çok şaşırtıyor.

Geri dönme arayışı mı?

Deniz Baykal referandum sonuçlarından sonra CHP’de bir kurultay toplanmasını önerdi. Eski bir genel başkan, bir siyaset ustası, efsane bir politikacı elbette zamanı gelince partisine yol gösterecektir. Ancak Baykal’ın bugün itibarıyla yaptığı çıkış ve partisine yönelik eleştirel sözleri “geri dönme sinyali” olarak algılanacaktır. Kamuoyundaki inanışa göre Deniz Baykal’ın şu aşamada geri dönüşü CHP’nin felaketi demektir.

Can Ataklı / Vatan

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com