Gay hakemin Federasyona Açtığı Dava Bugün Başlıyor

Gay hakemin Federasyona Açtığı Dava Bugün Başlıyor
Halil İbrahim Dinçdağ, Trabzon'da 14 yıl hakemlik yaptı. Gay olduğunu gösteren belgeyi il hakem kuruluna verince kariyeri bitti. Şimdi hakkını mahkemede arıyor.

Trabzon'da 14 yıl görev yaptıktan sonra eşcinsel olduğunu açıkladığı için artık kendisine maç verilmeyen hakem Halik İbrahim Dinçdağ'ın, Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) açtığı davanın ilk duruşması bugün Sarıyer Adliyesi'nde görülecek.

Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği'nin, ilk duruşmasında Dinçdağ'a destek olunması için kamuoyuna çağrıda bulunduğu yazılı açıklamada, “Daha önce Trabzon İl Hakem Kurulu'nun kendisinden askerlikle ilgisi olmadığına dair belge istemesi üzerine Halil İbrahim Dinçdağ'ın, Trabzon Askerlik Şubesi'nden aldığı durum belgesinde "askerliğe elverişli değildir, rapor almıştır" şeklinde bir ibare yer almaktaydı. Bu belgenin İl Hakem Kuruluna verilmesinden kısa bir süre sonra, kurul üyelerinden biri Dinçdağ'la birebir konuşmuş, kendisine artık maç verilmeyeceği söylemiş ve hakemliği bırakmasını istemiştir. Ardından kurul, Dinçdağ'a maç vermez olmuştur. Olay, Futbol Federasyonu'na yansımış ancak bu sorun çözülmeden basına sızdırılan yazışmalar neticesinde Dinçdağ deşifre edilmiştir. Her ne kadar sorunun çözüldüğü şeklinde haberler çıkmışsa da, Dinçdağ hakemlik yapamıyor ve ayrımcılık mağdurudur” denildi.


"Hayatımı idame edemitorum"

Açıklamada Dinçdağ'ın şu sözlerine de yer verildi: "16 yıldır yapmakta olduğum radyo program sunuculuğunu 1.5 yıldan beri yapamıyorum. Hangi işe başvurduysam kabul edilmedi. Ayrıca 15 yıldır hakemlik yapmaktaydım artık onu da yapamıyorum. Çünkü bu olaylardan sonra artık hiçbir işe kabul edilmiyorum. Bütün iş başvurularım olumsuz olarak geri döndü veya hiç haber verilmedi. Aileme ve bana yaşatılan bu olayların hesabının sorulmasını istiyorum. Artık hayatımı idame ettiremiyorum. Sokaklarda rahatlıkla gezemiyor her ortama rahatlıkla giremiyorum. Arkadaş çevrem artık eskisi gibi değil. Çoğu, benimle görüşmeme ve dolaşmama kararı aldı. İnşallah her şey iyi olur."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com