Gay Vekil Adayımız Neden Yok!..

Gay Vekil Adayımız Neden Yok!..
Habertürk yazarı Amberin Zaman, mecliste neden gay ve travestililerin temsil edilmediğini başörtüsü üzerinden sordu!..

İşte Amberin Zaman'ın bugün yayınlanan yazısı...

MİLLETVEKİLİ aday listelerinde tespit edebildiğim kadarıyla açık gay kimliği olan herhangi bir isim yok. "Başörtülü adaylar dahi seçilebilecekleri sıralara konmazken gay'lerden bahsetmek neyin nesi?" diyenler olabilir aranızda. Ancak başörtüsü taktığı için birçok kadın ayrımcılığa uğrarken bu seçimlerinden ötürü öldürüldüklerini duymadım çok şükür. Oysa gay'ler ve özellikle travestiler her türlü şiddete maruz kalırken zaman zaman da cinsel eğilimleri yüzünden öldürülebiliyorlar.

Başka bir ifadeyle başörtülü kadınlardan daha korunaksızlar ve dolayısıyla onların sesi olabilecek milletvekillerine büyük ihtiyaç olduğu kanısındayım.

Gay'lerin bu ülkede yaşadıkları vahşet, zulüm ve ayrımcılığın en trajik örneklerinden biri şüphesiz Temmuz 2008'de babası tarafından güpegündüz katledilen Ahmet Yıldız. Türkiye'nin "ilk gay namus cinayeti" olarak medyaya yansıyan olay, tüm güncelliğini koruyor; zira katil baba Yahya Yıldız halen yakalanamadı. Gazetemizde geçen hafta yayınlanan bir habere göre Ahmet'in nişanlısı Alman vatandaşı İbrahim Can davaya müdahillik yolunda Türkiye'deki iç hukuk yolları kapandığı gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu. Dilekçesinde Türk vatandaşı nişanlısı Ahmet Yıldız ile bir yılı aşkın süredir beraber yaşadığını belirten Can, Türkiye'de nişanın Medeni Kanun uyarınca hukuki bir kurum olduğuna dikkat çekti. Ancak müdahillik talebinin eşcinsel olduğu için reddedildiğini öne sürdü.

Neyseki Gay'lerin Meclis'te temsil edilmemesine karşın gay haklarını savunan sivil toplum davalarına maruz kalsalar dahi günbegün güçleniyor. Son zamanlarda KAOS GL isimli dernek AK Parti'nin yapmaya söz verdiği yeni "sivil" anayasanın eşitlik ilkesine cinsel yönelimin eklenmesi için bir kampanya başlattı. Batı standartlarında bir demokrasi olma iddiamız sürüyor ise, Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Travesti ve Transseksüel bireylerin bu talepleri mutlaka kaale alınmalıdır. Bu arada bendenizin de minnacık bir rol aldığı, Ahmet Yıldız cinayetini konu alan "Zenne" filminin çekimleri bitmek üzere.

(Aslında bu yazıyı yazarken dahi gay' lerin bu ülkede nasıl bir ötekileşmeye uğratıldığını somut olarak hissediyorum. Nasıl mı? Türkçe Microsoft Word programım "gay" kelimesini tanımıyor. Neyse ki "lezbiyen" veya "travesti" yazdığımda hata vermiyor.)

ORDUDA GAY'LER
Bir de gay' lerin askerlik durumları var... Askerden muaf tutulan gay'ler cinsel yönelimlerini kanıtlamak için ilişkiye girmişken çekilmiş resimler sunmaktan tutun (ki "pasif" konumda görüntülenmeleri gerekiyor) insanlık dışı bedensel muayenelere tabi tutuluyorlar. New York merkezli insan hakları örgütü Human Rights Watch'un (HRW) 2008 yılında yayımladığı rapor (http://www.hrw.Org/en/reports/2008/0 5/21/we-need-law-liberation-0) eşcinsellerin dramını tüm çıplaklığıyla ortaya seriyor. Mesela askerlikten muaf tutulmak için A.A. adındaki gay'in yaşadıkları:

"Beni gören psikiyatr, beni anal muayeneye gönderdi. Odaya girdim ve odada iki cerrah vardı. Pantolonumu aşağıya indirmemi ve ellerimi yatağa koyup eğilmemi istediler. Muayeneden sonra aradıklarını bulup bulamadıklarını sordum. 'Hayır' dediler. Neye baktıklarını sorduğumdaysa, 'Huni gibi gözükmesi gerekiyordu' dediler." HRW'nin aktardığına göre askeri psikiyatrlar bu "araştırmaları" neticesinde "Bu kişinin eşcinsel olduğu konusunda kanıt bulunmadığını" söyleyen bir rapor yayımlamışlar.
Nasıl ki kadın haklarını savunmak için kadın olmak gerekmiyorsa gay' lerin haklarını savunmak için de illa gay olmak gerekmiyor tabii ki. Umarım yeni Meclis'te onlara sahip çıkacak birileri olur. Bu her şeyden önce bir vicdan meselesi.

Amberin Zaman, Habertürk

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com