Gaz ve su kaç para?

Gaz ve su kaç para?
CHP'li vekil gösterilerde kullanılan gaz ve suyun hesabını soruyor.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, dün polisin 1 Mayıs kutlaması yapmak isteyenlere karşı gerçekleştirdiği saldırılarla ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cevaplaması istemiyle altı maddelik soru önergesi verdi.

İstanbul’da metro, metrobüs, vapur, yolcu motorları, tramvay ve deniz otobüsü seferlerinin iptal edilmesinin İstanbullulara zorluk yaşattığına değinen Tanrıkulu, 1 Mayıs’ı kutlamak isteyenlere de polisin tazyikli su ve gaz bombalarıyla saldırdığına dikkat çekti.

“ 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, yoğun biber gazı ve tazyikli su ile kutlama coşkusu engellenmiş, yasakçı zihniyet tarafından içeriği yasaklanmış bir güne dönüşmüştür.

“Hoşgörü, barış, anlayış ve huzurdan bahsettiğiniz günümüzde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlamak için bir araya gelen vatandaşlara yaşatılan bu acı tablo zikredilenler ile fiillerin birbirine uymadığının göstergesidir.”

Tanrıkulu, Erdoğan’a şu soruları yöneltti:

* Polisin tazyikli su, yoğun biber gazı ve sert müdahalesi sonucu insanların yaralanması ve 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü huzur ve güven ortamı içerisinde kutlayamaması İnsan Hakları ve Özgürlükleri ile bağdaşmakta mıdır?

* Yoğun biber gazı ve sert müdahale sonucu yaralanan kişi sayısı nedir? Orantısız güç uygulayanlar hakkında yasal işlem başlatılacak mıdır?

* Yoğun biber gazı ve sert müdahale sonucu hayatını kaybeden kişi sayısı nedir? Orantısız güç uygulayanlar hakkında yasal işlem başlatılacak mıdır?

* Daha önce demokratik haklarını kullanırken, astım hastası olduğunu söylemelerine rağmen ya da sadece olayın yaşandığı yerin yakınından geçerken benzer şekilde biber gazı kullanımı sebebiyle hayatını kaybeden Metin Lokumcu, Çayan Birben, Hüseyin Demir, İbrahim Sevindik, İshak Kalvo ve Hacı Zengin isimli ve daha birçok yurttaşımızın ölümüne sebep olan kişiler hakkında yasal işlem yapılmış mıdır? Yapıldı ise sonuçları nelerdir?

* 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü sebebiyle Taksim’e çıkışları engellemek için ulaşım seferleri neden iptal edilmiştir? İşlerine yetişmeye çalışan ve hastası olan vatandaşların yaşadığı yoksunluk durumu telafi edilebilecek midir?

* Kullanılan biber gazı ve tazyikli suyun devlete maliyeti nedir? (MRK)

Etiketler: , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com