Gazeteci Elif Çakır'dan suç duyurusu

Gazeteci Elif Çakırdan suç duyurusu
Kabataş'ta saldırıya uğradığı ifade edilen kadınla röportaj yapan Gazeteci Elif Çakır, basına yansıyan görüntüler üzerine kendisine Twitter'dan hakaret ettikleri gerekçesiyle gazeteciler Mehmet Baransu ve Ahmet Memiş hakkında suç duyurusunda bulundu

ANKARA (AA) - Kabataş'ta saldırıya uğradığı ifade edilen kadınla röportaj yapan Gazeteci Elif Çakır, basına yansıyan görüntüler üzerine Twitter'dan kendisine hakaret ettikleri gerekçesiyle Taraf gazetesi yazarı Mehmet Baransu ve Rotahaber sitesi Haber Koordinatörü Ahmet Memiş hakkında suç duyurusunda bulundu.

Çakır'ın avukatı Fidel Okan'ın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği suç duyurusu dilekçelerinde, Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında Z.D. isimli başörtülü bir kadının, "1 Haziran 2013'te, Kabataş'ta göstericiler tarafından dövüldüğünü, üzerine göstericilerden bir kaçının idrarını yaptığını, çocuğunun darp edildiğini ileri sürdüğü" belirtildi.

Kamuoyunun gündemine oturan olayla ilgili müvekkili Çakır'ın, Z.D. ile röportaj yaptığı ve bunun 13 Haziran 2013'te Star gazetesi ile internet sitesinde yayınlandığı aktarılan dilekçelerde, şunlar kaydedildi:

"Müvekkil, röportajda kendisine ne söylendiyse onu haberleştirmiştir. Ayrıca belirtmek gereken önemli bir husus şudur ki Z.D. isimli kadın bu olayla ilgili olarak suç duyurusunda bulunmuştur. Konuya ilişkin soruşturma devam etmektedir. Bu olay kamuoyunun gündemine oturduğu gibi Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da ilgisini çekmiş, Z.D'nin başına gelenlerle ilgili çok sayıda konuşma yapmış, olayı Meclis grup toplantısında ifade etmiştir."

-"Gazetecilik görevini icra etmiştir"

Dilekçelerde, "televizyon kanalları ve haber sitelerinde Kabataş’ta yaşanan olayla ilgili bir videonun ortaya çıktığı" belirtilerek, "görüntülerdeki kadının herhangi bir darp olayına uğramadığının görüldüğü" belirtildi ve şu ifadeler kullanıldı:

"Görüntülerin tam olup olmadığı, kesilerek verilip verilmediği ya da provokasyon amacıyla hazırlanarak medyaya dağıtılıp dağıtılmadığı belli değildir. Bu husus, ilgili merciler tarafından soruşturulmaktadır. Gerek bu soruşturma gerekse başörtülü Z.D tarafından yapılan suç duyurusuna ilişkin soruşturmalar sonucunda olayın aslı ortaya çıkacaktır.

Müvekkilimiz mağdur olduğunu beyan eden şahsın iddialarını, mağdurun olaya ilişkin suç duyurusunda bulunmasından sonra gazeteci olarak kamuoyuna iletmiştir. Dolayısıyla müvekkilimiz gazetecilik görevini görünür gerçeğe tam olarak uygun şekilde icra etmiştir."

Görüntünün ortaya çıkması üzerine Çakır'a sosyal medya sitelerinden çok sayıda hakaret ve tehdit mesajı geldiği belirtilen dilekçede, Çakır'ın, "yalancı olmak, yalan haber yapmakla suçlandığı" bildirildi.

Dilekçede, Memiş ile Baransu'nun, görüntünün ortaya çıkması sonrasında Twitter'daki paylaşımları aktarılarak, Memiş ve Baransu'nun, bu paylaşımlarla Çakır'ın kişilik haklarına saldırıda bulundukları savunularak, haklarında dava açılması istendi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com