Gazeteci Yazar Gürkan Hacır'ın Son Kitabı...

Gazeteci Yazar Gürkan Hacır'ın Son Kitabı...
Gazeteci Yazar Gürkan Hacır'ın son kitabı "Çoban Ateşi-Cumhuriyete Tanık Yüzler" bugün okurla buluştu.

Gazeteci Yazar Gürkan Hacır'ın son kitabı "Çoban Ateşi-Cumhuriyete Tanık Yüzler" bugün okurla buluştu.

Hacır'ın bugün çıkan "Çoban Ateşi-Cumhuriyete Tanık Yüzler" kitabında, Cumhuriyetin ilk 10 yılına tanıklık eden 23 kişinin anlatımlarına yer verilerek, devrimin hangi koşullarda gerçekleştiğinin ve neyi başardığının anlatılıyor. Sözlü tarih çalışması olarak hazırlanan ve 150 sayfadan oluşan kitapta; Ayten Aygen, Dr. Beşir Doster, Cahit Kayra, Güner Özalp, Haldun Dormen, Halit Deringör, Hasan Pulur, Hayrettin Karaca ve Hıfzı Topuz'un yanı sıra, İlham Gencer, Kamran İnan, Korkut Boratav, Müfit Ekdal, Nuriye İdil, Oktay Yenal, Orhan Karaveli, Orhan Koloğlu, Semavi Eyice, Şerafettin Turan, Tahsin Yücel, Talip Apaydın, Tevfik Çavdar ve Turgut Özakman'ın anlatımlarına da yer verildi.

"SAÇLARIM HİÇ DÖKÜLMEYECEK; ÇÜNKÜ ATATÜRK'ÜN ELİ DEĞDİ"

Yaşamını İzmir'de sürdüren ve 102 yaşına giren Nuriye İdil, kitapta Atatürk'ün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı ilan edeceğini ilk kez kendisine söylediğini ifade ederken; Gazeteci Yazar Orhan Karaveli de henüz küçük bir çocukken Atatürk ile karşılaşmasını şöyle anlatıyor:

"Onu ilk kez Onuncu Yıl Nutku'nu okurken gördüm. Atatürk'ü ilk kez orada gördüm. Sonraki karşılaşmamızda ellerini saçlarıma değdirdi ve "Ne güzel kestane rengi saçların var' dedi. Benim saçlarım hiç dökülmeyecek; çünkü onlara Atatürk'ün eli değdi."
Kitapta, Hayrettin Karaca'nın "Atatürkçü olduğumu söylemeye korkuyorum. Bugün Atatürk'e her zamankinden daha çok ihtiyacımız var" sözleri de dikkat çekiyor.

KÜLTÜR MERKEZLERİNDE GÖSTERİLECEK

Yeni yılın ilk haftasında VCD olarak piyasaya çıkacak "Çoban Ateşi" adlı belgeselin gösterimi de yapılacak. 48 dakikalık belgesel, Bakırköy, Beşiktaş, Ataşehir, Kadıköy, Şişli ile Ankara Çankaya ve Yenimahalle'nin yanı sıra Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin kültür merkezlerinde gösterime sunulacak.
Çoban Ateşi adlı kitap ve belgeselin hazırlanması sürecinde 11 bin kilometre yol katedildi. Dokuz ilde gerçekleştirilen çekimler yaklaşık 3 ay sürerken, 30 saate yakın çekim yapıldı. Belgesel ve kitapta Eriş Ülger'in arşivinden de yararlanıldı. Cumhuriyet'in ilk yıllarına ait fotoğrafların yer aldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com