Gazeteciler Silivri'yi gezdi

Gazeteciler Silivri'yi gezdi
Gazetecileri Silivri Cezaevi'nde gezdiren Adalet Bakanı Sadullah Ergin "koşulların çok iyi olduğunu" savundu. Gazeteciler, tutuklu ve hükümlülerle bir araya getirilmedi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, önceki gün Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Ergenekon ve Balyoz davası sanıklarının kaldığı Silivri Cezaevi’nde teftiş yaptı, dün de basın turu düzenledi. Cezaevinin koğuşlar, yemekhane, çamaşırhane, hastane bölümlerinin gezdirildiği tura katılan gazeteciler, tutuklu ve hükümlülerle bir araya getirilmedi. Ergin, cezaevinde yemeklerin bakanlıktan bile iyi, suların tertemiz olduğunu savunurken, tutuklu ve hükümlülerin rahatsızlıklarında istediği hastaneye sevk edilebildiklerini ileri sürdü.

Yaklaşık altı saat süren tur için Ergin, gazetecilerle Yenibosna’daki Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’nın bahçesinde buluştu. Ziyaretin amacını, “Cezaevlerimiz hakkında kamuoyu çok iyi bilgi sahibi değil. Algı ile gerçek arasındaki farkı göstermek için böyle bir tur düzenledik” diye açıklayan Ergin, “Özgürlük olmadığı, çıkıp nefes alamadığınız sürece cezaevinin iyisi olmaz. Allah kimseye göstermesin ama hiçbirimizin başına ne geleceği belli olmaz. Bir trafik kazası sonucu dahi burada kalmamız gerekebilir. İnsani standartları en yüksek şekilde karşılamakla yükümlüyüz” dedi. Tüm yerleşkeye hizmet veren hastane yemekhane, fırın ve çamaşırhane üniteleri ile 6 No’lu cezaevinin koğuşları, kütüphane, eğitim ve bilgisayar odaları ve revirini kapsayan tur sırasında, Ergin ve cezaevi yetkilileri, Silivri’deki tutuklu ve hükümlülerin dile getirdiği sıkıntılara ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı:

Şener’in kızı dışarıda arandıysa yanlış: Cezaevine yasak ve tehlikeli maddelerin girişini önlemek için istisnasız herkes metal dedektörü ötmeyene kadar aranır. Ancak bu aramanın kadınlar ve erkekler için özel kabinlerde yapılması lazım. Nedim Şener’in kızı ziyarete geldiğinde eğer bu arama dışarıda, uluorta yapıldıysa bu bir hatadır.

Ortak mekân kullanımı: Tutuklu ve hükümlülerin diğer koğuşlardakilerle haftada 10 saate kadar bir araya gelme hakkı cezaevi mevcudu ve fiziki imkânlarla yakın alakalıdır. Denetimli serbestlik ile 14 bin hükümlü eksildi. Şimdi bu hak daha fazla kullandırılacak. Ortak giderler dışındaki müzik seti, buzdolabı, minibar gibi araçların yaktığı elektriğin parası tutuklu ve hükümlülerden alınıyor.

Bilgisayar kullanımı: Yoğunluk olmadığı sürece bilgisayar kullanımına istendiği kadar izin veriliyor. İnternet, eğitim programları dışında yasak. Tutuklu ve hükümlüler aileleriyle her hafta bir kez kapalı görüş, ayda bir kez de açık görüş yapabiliyor. Haftada 10 dakika da telefon hakları var.

Poliklinikten hastaneye: Dokuz cezaevinin her birinde revir var. Ayrıca bir de poliklinik vardı. Ancak Kaşif Kozinoğlu’nun ölümü sonrasında bu poliklinik tam teşekküllü devlet hastanesine dönüştürülmüş durumda. Sağlık personeli sayısı arttırılmış, iki kardiyoloji uzmanı sürekli orada. Herkes istediği kuruma sevk edilebiliyor.

Sular temiz: Sular hiç kesilmiyor ve tertemiz. Tek sıkıntı bazen fazla klor olmasından rahatsızlık. Yemeklerle ilgili bir şikâyet üzerine Silivri’ye baskın yaptım. Ama yemekler bakanlıkta yediğimden iyiydi. Yemekhane ve fırında hijyen kuralları gözetiliyor.

Ergin, tur sırasında tutuklu vekillerin durumu ve yargının sorunlarıyla ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

Vekil tahliyesi, hâkim takdirinde: Üçüncü yargı paketinde adli kontrole tabi olabilecek tutukluların üst limitinin üç yıla çıkarılması öngörülüyordu. Alt komisyonda bu üst sınır kaldırıldı. Bu düzenleme tutuklu milletvekilleri için yapılmış olmamakla birlikte eğer hâkim kanaat getirirse onlara da uygulanabilir. Aslında hâkim takdiri olsa bugün de tahliye olurlar.

Muhalefet sonucunu göğüsleyebilecek mi?: Konu Meclis’te siyasi partiler arasında. Muhalefet, mazbatasını alan milletvekillerinin salıverilmesi şeklinde bir öneriyle geldi. Bu düzenleme ile ortaya çıkabilecek sorunları göze alıp göğüsleyebilecekler mi bakalım? Geçmişte taş atan çocuklar yasası sırasında da muhalefetin isteği üzerine bir düzenleme yaptık ve Ogün Samast yararlandı o düzenlemeden.

ÖYM’ler kalkmasın, eksikleri giderilsin: Her ülkede özel yetkili gibi mahkemeler var. Yerel mahkemelerle bu tür soruşturmaları yürütmek zor. Bu mahkemelerin varlığını değil, çalışma usullerini tartışalım. Bunları kaldırdığımızda uyuşturucu tacirleri daha iyi çalışır, asayiş sağlanamazsa ne yaparız?

Tutuklularla temas yok

Basın turu sırasında gezdirilen spor salonu dışında hiçbir bölümde tutuklu ya da hükümlü bulunmaması dikkat çekti. Gazetecilerin tutuklu ve hükümlülerle bir araya getirilmemesini Ergin, “Silivri’de kalan tutuklu veya hükümlülerle gazetecileri bir araya getirmeyi öngörmedik. Çünkü siz zaten istediğinizde açık ya da kapalı görüş için izin veriyoruz” sözleriyle savundu. Gazetecilere 21, 7 ve 4 kişilik koğuşları gezdiren Ergin, bunlardan biri için “Balbay’ın koğuşunun aynısı” tanımını kullandı. Balbay’ın ‘tecrit’ sıkıntısı konusunda Ergin, “Daha önce tek kalıyordu. Sonra yanına birini verdik. Dört kişilik koğuşta iki kişi kalıyorlar. İkisi de ikişer oda kullanıyor. Üçüncü birini vermemizi Balbay istemedi” dedi. (NSK)

Cumhuriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com