Gazetecilerden başbakana sert tepki

Gazetecilerden başbakana sert tepki
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile Basın Konseyi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a partisinin İstanbul İl Kongresi’nde gazetecilere yönelik sözleri nedeniyle sert tepki gösterdi.
Başbakan Erdoğan’a açık mektup yazan TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi, “Gazeteci meslektaşlarımızla ilgili olarak kullandığınız hakaret içerikli ‘akbabalar, tasmalarınızı çıkardık, uluslararası tasma taktınız’ sözlerinizden dolayı sizi kınıyoruz. Bir basın meslek örgütü olarak en sert ve en sarsıcı açıklamaları bile ifade özgürlüğü kapmasında değerlendirmemize rağmen, sizin bu üslubunuz, açıkça nefret söylemi içermektedir. Uludere’de 34 yurttaşın katledilmesiyle ilgili gerçeklerin kamuoyunca öğrenilmesi amacıyla mesleki görevlerini yerine getiren basın emekçilerine yönelik bu kin ve nefret söylemi içeren açıklamalarınız, belki sizin kindar eğitim tıynetinize uygun düşebilir ancak basın ve ifade özgürlüğü kapsamında savunulması mümkün değildir” dedi. 
 
Başbakan’ın bu hakaretlerinin bir devlet adamına yakışmadığını ifade ederken, hakaretlerinin dozunu da son zamanlarda giderek artırdığını belirten İpekçi, Başbakan’a şöyle seslendi: 
 
“Bu, sizin, hatalarınızdan kaynaklanan endişe ve korku dolu ruh halinizin dışavurumu olsa gerek. Görevlerini yaptıkları için cezaevine konulan ve yargılanan meslektaşlarımızı ‘terörist’ olarak suçladığınız yetmediği gibi şimdi de ‘uluslararası tasma’ takmakla itham edebiliyorsunuz."
"
Başta Anadolu Ajansı olmak üzere emrinizin altındaki medya kuruluşlarında çalışan basın emekçilerine yapılan mezalimi görmezden gelip ‘varsın bir kısım medya bizimle olmasın’ diyerek ayrımcılık yapmaya ve hedef göstermeye devam ediyorsunuz. Bütün bu hakaretlerinizin telafisi için özür dilemeniz bile yetersiz kalacaktır. "

"Haklarınız ve yetkileriniz sınırsız değildir. Yürütme organının başı olarak, yurttaşların özgürlük alanlarına şahsi keyfinize göre müdahale etmeye hakkınız yoktur. Hele onlara hakaret etme hakkına hiç sahip değilsiniz. Sizin bu devlet adamlığına yakışmayan tutumunuzdan dolayı ülkemizin ve halkımızın geleceği adına endişe duyuyoruz. "

"İcraatlarınızı eleştiren gazetecilere, yazarlara, sanatçılara, aydınlara, akademisyenlere, sendikacılara, sivil toplum örgütlerinin temsilcilerine karşı, bütün bir toplumu temsil ettiğinizi iddia ettiğiniz makamınızın ağırlığına uygun düşecek saygı ve tahammülü göstermeye sizi bir kez daha davet ediyoruz.” 
 
BASIN KONSEYİ: “ÜSLUBU BEYAN, AYNI İLE İNSANDIR” 
 
Basın Konseyi tarafından yapılan açıklamada da Başbakan’ın bu yakıştırmalarının, her bakımdan gazetecilik mesleğinin hak etmediği “ağır suçlamalar” olduğu belirtildi. Açıklamada, “Kendisine, çok sevdiği Osmanlıca bir özdeyişle yanıt vermek gerekiyor; ’Üslubu beyan, aynı ile insandır’” denildi. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com