Gazetecilere İmralı yolu açıldı

Gazetecilere İmralı yolu açıldı
Çözüm süreci kapsamında terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'la görüşme talep eden gazeteciler ve akil insanlar heyetinin İmralı'ya ziyareti için çalışmalar başlatıldı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’da Irak Kürt Bölgesel Yönetimi lideri Mesud Barzani ile yaptığı görüşmenin ardından hız kazanacağı iddia edilen çözüm süreci ile birlikte, Abdullah Öcalan’ın daha önce bulunduğu gazeteci, akil insan ve avukatlarla görüşme talebi de yeniden gündeme geldi.
 
Radikal Gazetesi Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek, Öcalan’ın görüşme talebinin Milli Güvenlik Kurulu seviyesinde ele alındığı ve bu talebe sıcak bakıldığını yazdı.
 
Deniz Zeyrek’in haberine göre, Yetkililer, bu günlerde kimin gidebileceği üzerinde çalışma yapıyor. Öcalan, geçmişte, “Benimle görüşmek isteyen aydınlar konusunda bir önerim olacak. Cengiz Çandar’la, Hasan Cemal’le, Ertuğrul Özkök’le görüşebilirim. Devlet buna karar verirse bunun önü açılır” demişti.

Buna karşılık Başbakan Tayyip Erdoğan ise, İmralı’ya gazeteci ya da âkil insan heyeti gönderilmesi konusunda “Şu anda doğrusu gündemimizde böyle bir şey yok ama ilerde olur mu olmaz mı, dedim ya şartlar belirler, gün ola harman ola... Zaman bunları gösterir” ifadesini kullanmıştı.
 
Çözüm sürecinde gelinen son noktayı değerlendiren bir yetkili, Deniz Zeyrek’e  “Süreç önemli bir aşamada, bazı şeyleri bugün yapmazsak yarın geç olabilir. O nedenle tartışılan bu adımları değerlendiriyoruz. Sürecin ilerlemesinde işe yarayacaksa, faydalı olacaksa da o adımları atacağız” değerlendirmesinde bulundu.
 
Abdullah Öcalan’ın gazeteci ve âkil insan grubuyla, avukatlarla görüşmesi, ancak ‘çözüm sürecine faydalı olması’ kaydıyla mümkün olacak. PKK’lı bir yöneticinin İmralı’ya gitmesi ise şimdilik çok uzak bir ihtimal olarak görülüyor.

Radikal'de yer alan haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

(DSE)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com