“Gazetecileri ibreti âlem için içerde tutuyorlar”

“Gazetecileri ibreti âlem için içerde tutuyorlar”
Ergenekon davasının tutuklu sanığı gazeteci Deniz Yıldırım, “İbreti âlem için bizi burada tutuyorlar” dedi.

Ergenekon davasında son savunmasını yapan tutuklu sanık eski Aydınlık dergisi Genel Yayın Yönetmeni Deniz Yıldırım, Başbakan Tayyip Erdoğan ve bazı AKP’li bakanların telefon görüşmelerini kamu yararına olduğu için yayımladığını anlattı.
 
Yıldırım “Ergenekon davasında asıl dinlemeyi yapanlar yerine gazetecilerin üzerine gidildi. İbreti âlem için bizi burada tutuyorlar” diye konuştu.
 
Davanın 303. duruşması yapıldı. Yıldırım, Erdoğan ile eski KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat arasındaki gizli görüşme kayıtlarını yayımlamasının “gazetecilik faaliyeti” olduğunu söyledi. Yıldırım, ikili arasındaki görüşme kayıtlarının bütün gazetelere gönderildiğini, kendisinin “halkın yararına bulduğu için” yayımladığını anlattı.
 
Yıldırım şöyle devam etti:
 
“Son 5 yıla damgasını vuran telefon dinlemeleri aydınlatılamamaktadır. Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, Meclis Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu’ndaki ifadesinde ‘Amirlerin izni olmadan bu işler yapılamaz’ diyor. Üzerine gidilse bulunurdu. Ergenekon mahkemesi gazetecilerin üzerine gitti. İbreti âlem için bizi burada tutuyorlar. Asıl failler elini kolunu sallayarak dolaşıyor.”
 
“TSK’Yİ SİNDİRMEK…”
 
Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, “Ergenekon davası ve diğer isimli davaların temel amacı, TSK’de bir tasfiyeyi gerçekleştirmek, ‘askeri vesayetin kaldırılması’ adı altında Silahlı Kuvvetleri sindirmek ve pasifize etmektir” sözleriyle başladı.
 
Pekin, Türkiye’de yapılacak köklü değişiklikler ve ABD ve Batı’nın menfaatleri doğrultusunda bölgeye yönelik faaliyetler için TSK’de önceden belirlenen isimlerin tasfiye edildiğini idda etti.
 
Pekin şöyle devam etti: “Esas hakkındaki mütalaa, birbiriyle alakası olmayan 23 adet davanın bir araya getirildiği garip bir metindir. Metnin edebi yapısı bir yana hukuki anlamda da bir bütünlük arz etmediğini ve kurgusunun da çok acemice çatıldığını görüyoruz. İnsanlara ağırlaştırılmış müebbet hapis gibi çok ağır cezaların istendiği bir yargılama da iddia makamının bu konuda daha özenli davranmasını umut ederdik.”
 
Mahkeme, İşçi Partisi Merkez Karar Kurulu üyeleri Mehmet Bedri Gültekin ve Erkan Önsel hakkında önceki günkü savunmalarda sarf ettikleri sözler nedeniyle suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırdı. (CTK)
 
Cumhuriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com