"Gazetecilerin tutuklanması hükümetin tasarrufu değil"

"Gazetecilerin tutuklanması hükümetin tasarrufu değil"
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Ergenekon" soruşturması kapsamında gazetecilerin tutuklanmasının hükümetin tasarrufu olmadığını belirterek, "Bu operasyonlar hükümete mal edilemez" dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 'Ergenekon' soruşturması kapsamında gazetecilerin tutuklanmasının hükümetin tasarrufu olmadığını belirterek, 'Bu operasyonlar hükümete mal edilemez' dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Uşak Ticaret ve Sanayi Odası'nın (UTSO) düzenlediği '2010 Vergi Rekortmenleri' ödül törenine katıldı. Törene eşi Esra Şimşek'le birlikte katılan Bakan Şimşek, Uşak Ticaret ve Sanayi Odası'nın teklif ettiği ve yaklaşık 5 yıldır inşaat halindeki yeni hizmet binası ile Defterdarlık binasının takasına sıcak baktıklarını ifade etti. Uşak Defterdarlık binasının fiziki olarak yetersiz ve depreme dayanıksız olduğunu belirten Şimşek, takasla ilgili değerlendirmeyi Milli Emlak'ın yapacağını bildirdi. Dülgeroğlu Otel'de düzenlenen vergi ödül törenine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yanı sıra Uşak Valisi Özdemir Çakacak, Belediye Başkanı Ali Erdoğan, Uşak Milletvekilleri UTSO Başkanı Hazim Sesli, işadamları ve daire müdürleri katıldı.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, törende yaptığı konuşmada, Ergenekon' soruşturması kapsamında gazetecilerin tutuklanmasının hükümetin tasarrufu olmadığını söyledi. Şimşek, 'Başbakanımız çok açık bir şekilde söyledi. Bu operasyonlar hükümete mal edilemez. Yargının bir tasarrufu bu. Hiç kimsenin fikirlerini beyan etmesi nedeniyle içeri alınmasını biz kabul etmiyoruz, doğru bulmuyoruz, yanlış buluyoruz. Çok açık söylüyorum. Çünkü biz bu yola daha fazla özgürlük, daha fazla demokrasi ve daha fazla refah için
çıktık. Geldiğimiz günden beri de yaptığımız şey budur. Bakın Başbakan Yardımcımız açıkladı; 'basın mensuplarının söylediklerinden dolayı, yazdıklarından dolayı hiçbir şekilde cezalandırılmayacağı çerçevede yasa tasarısını hızlandırılarak meclise göndereceğiz' dedi. Dolayısıyla bunları bizlerle ilişkilendirmek hakikaten haksızlıktır. Burada tasarruf tamamen yargıya aittir. Hükümetin tasarrufu değildir. Zamanı geldiğinde 'yargı bağımsız' deniliyor ama bu tür durumlarda 'hükümet neden el koymuyor' deniyor. Bu konularda da bir standardı ortaya koymak lazım' dedi.
Muhalefet partilerinin eski model siyaset anlayışı ile kendileriyle yarışmaya çalıştığını iddia eden Mehmet Şimşek, CHP'nin yoksullara yönelik vaatlerini eleştirdi. Şimşek, '79 yılda 57 tane hükümet gelmiş. Ortalama ömürleri 1.5 yıl olan hükümetler, vizyon üzerine yarışamaz. Sadece popülizm üzerinde yarışabilirsiniz. Bize diyorlar ki 'yoksullara maaş bağlayacağız'. Her aileye bin 200 TL'ye kadar para vereceklerini söylüyorlar. Bunların hepsinin bir yükü vardır. Bu eninde sonunda daha çok borç ve faiz olarak vatandaşa geri dönecektir. Bu vaatlerin olması için en az 90 milyar dolara ihtiyaç var. Seçimlerde daha çok oy toplamak için vatandaşı kandırmak iyi bir strateji değil. Gelsinler bizimle vizyonda yarışsınlar. Biz popülizm yapmadan 2023'e odaklanacağız' ifadelerini kullandı.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in konuşmasının ardından ödül törenine geçildi. Uşaklı vergi rekortmenleri, ödüllerini Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in elinden aldı. Bakan Şimşek törenin ardından AK Parti il teşkilatını da ziyaret ederek kentten ayrıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com