Gazetecilerin yıpranma hakkı mecliste

Gazetecilerin yıpranma hakkı mecliste
Gazetecilerin yıpranma hakkının iadesi konusu TBMM’ye taşındı.
CHP Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a, gazetecilerin emeklilik şartlarının iyileştirilip iyileştirilmeyeceğini sordu.
 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın cevaplaması talebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan, Arınç’a, yıpranma hakkı ve yerel basının meseleleriyle ilgili sorular yöneltti. Soydan, “Kamuoyunun daha özgür ve bağımsız haber almasını, aydınlanmasını sağlamanın en temel yolu, basın çalışanlarının, özellikle de yerel basında görev yapan gazetecilerin çalışma şartlarının ve özlük haklarının iyileştirilmesidir. Hiçbir güvenlik tedbiri olmadan kamuoyunu aydınlatmaya çalışan, zor şartlarda görev yapan gazeteciler daha fazla yıpranmakta, haber peşinde koşarken canından olmakta, yaralanmakta, cinayetlere kurban gitmektedir. 10 yıllık AK Parti hükumetleri döneminde basın çalışanları susturulmuş, cezaevlerine atılmış, özlük hakları geriye götürülmüş, zor şartlarda çalışmaya zorlanmışlardır. Yerel basın ekonomik güçlükler yüzünden tam bir çıkmazın içerisine düşmüş ve güç şartlar içerisinde mücadele vermektedir” dedi.
 
Soydan, TBMM Başkanlığına verdiği önergede, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a şu soruları yöneltti: “2008 yılında AKP hükumeti tarafından ‘fiili hizmet süresi zammı’ yıpranma hakları ellerinden alınan basın iş kolunda çalışanların haklarının iade edilmesi ve çalışma şartlarındaki riskler ve güçlükler düşünülerek emeklilik şartlarının iyileştirilmesi konusunda çalışmalarınız var mıdır? Varsa neler yapmayı düşünüyorsunuz, çalışmalarınızı ne zaman tamamlayacaksınız? Yerel basının içerisinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların çözümüne yönelik, yerel basının yaşatılması ve geliştirilmesi hakkında neler yapmayı düşünüyorsunuz? Yerel basının en önemli hayat kaynağı olan resmi ilanların artırılması ve gazete kağıdı temininde destek sağlanması konusunda yeni çalışmalar yapmayı düşünüyor musunuz?” (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com