Gazeteciliği kurtarma operasyonu!

Gazeteciliği kurtarma operasyonu!
Habertürk yazarı Serdar Turgut yeni kitabınının tanıtımına başladı..

GAZETECİLİĞİ KURTARMA OPERASYONU

DÜNYADA herkesin sonunu tartıştığı bir meslekte olduğumdan mutsuzum, ama aynı zamanda çok mutlu ve şanslıyım.
Bu dönemde "Gerçekten bu son geliyor mu, sonun gelmesini nasıl önleriz, yeniyi nasıl yaratırız?" gibi konuların hararetle tartışıldığı dünyamızda ben kendimi konuların tam göbeğine, akademik tartışmaların tam içine atma fırsatını buldum.

Bu da beni çok heyecanlandırıyor. Çünkü global dünyada hemen herkesin hemfikir olduğu konu şu: Bu dönemde en derin teorilerin yapıldığı, en heyecanlı modellerin kurulup bozulduğu, birçok fikrin yarıştığı ve teorinin pratiğe dökülmesi imkânının yakalandığı tek bir alan var, o da medya çalışmaları dalı.

Bu da çok normal; çünkü eskinin yıkıldığı ve yerine yeninin nasıl kurulacağının bilinmediği bir dünyadayız ve ortada çok orijinal fikir, ekol var.
Mesleki olarak şanssız olabilirim, ama bilim adamı yönümle çok da şansılıyım. Kendimi çok sevdiğim, çok beslendiğim, büyük entelektüel haz duyduğum bir ortamda buldum. Medya çalışmaları yapıyor ve öğretiyorum. Dersimin başlığı "Modern Gazeteciliğin Güncel Sorunları". Adı bile hemen global tartışmaların hemen çekiyor beni.

Medya çalışmaları şu anda dünyada en dinamik, en orijinal fikirlerin ortaya atıldığı ve birçok derin tartışmanın da yaşandığı bir alan.
Eskiden de çok okurdum, ama şimdi olağanüstü fazla okumaya başladım. Bu global tartışmanın içinde yer alan belli başlı kitapları okuyor ve dinlemek isteyene aktarıyorum. Bu arada oluşan fikirleri derli toplu tutabilmek için bir de kitap yazmaya koyuldum.

Bu yazının başlığına benzer biçimde adını şimdilik "Kurtarma Operasyonu" koymayı düşünüyorum. Bu konu önemli olduğundan bu köşeden size çalışmalarımın gidişatı hakkında arada sırada raporlar vereceğim. Nihai sentez tabii ki kitapta olacak, ama bu raporlardan isteyen bir ara sonuca da varabilir diye umuyorum. (AAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com