Gazetecilik Bahane Ajanlık Şahane!

Gazetecilik Bahane Ajanlık Şahane!
WikiLeaks Türkiye belgeleri bazı gazetecilerin uykularını kaçırmaya başladı! Belgede ismi geçen Fatih Altaylı bir paralı ajan mı? İşte analizi…

Mithat Çetin, elmahaber

Taraf gazetesinde bugün yayınlanan WikiLieaks belgelerinde, Habertürk yayın yönetmeni Fatih Altaylı ve Hürriyet yazarı Sedat Ergin'le ile ilgili şok bir iddia bulunuyor.

Dönemin ABD Ankara Büyükelçisi W. Robert Pearson Washington'a 15 Kasım 2002 tarihinde “Türkiye'nin Derin Devleti” başlıklı bir rapor gönderiyor.

Raporda şu bilgiler yer alıyor;

Anayasa Mahkemesi'nde uzun süredir görev yapan bir yargıç, kısa süre önce bize, büyük ölçüde Türk sistemindeki asker egemenliği anlamında kullandığı Derin Devlet'in işleyişinin ve nüfuzunun tarifini yaptı. Yargıca göre; Derin Devlet, görüşlerini yargı mensuplarına doğrudan doğruya “telefon yargısı” ile iletebilse de, kelâmını daha ziyade dolaylı yollardan, Milli Güvenlik Kurulu ya da iktidar güçleriyle özel ilişkileri olduğu bilinen kıdemli gazeteciler aracılığıyla neşretmektedir; yargıç, burada örnek olarak kitle gazetesi Hürriyet 'ten Sedat Ergin'i örnek verdi. (Müteakip bir konuşmada ise, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı –Murat– Mercan benzer şekilde, basındaki, Hürriyet'in Fatih Altaylı'sı misali “paralı ajanlar”dan söz etti.)

Rapordan anlaşıldığı kadarıyla AKP'li Murat Mercan, Amerikan elçisine Fatih Altaylı'nın paralı bir ajan olduğunu ifade etmiş. Elçi de bu durumu derin devletle ilgili yazdığı bir raporda Washington'a bildiriyor.

Peki Altaylı gerçekten bir ajan mı?

Emir ve talimatları Derin Devlet'ten mi alıyor?

Aslında Mercan'ın bu iddiası yeni değil.

Altaylı ilgili ajanlık iddiaları bugüne kadar hep dillendirildi.

MİT Kontrterör Dairesi eski başkanı Mehmet Eymür, atin.org adlı internet sitesinde; “Altaylı, görevli olduğum yıllarda MİT İstanbul Bölge Başkanlığı'nın ajanıydı. Teşkilâta yanaşması, bazı terör örgütleri ile özel ilişkilerini belirtmesi suretiyle olmuş. Hani her şeyi yapabileceğini, her imkâna sahip olduğunu söyleyen, hayali geniş, atıcı tipler var ya, bu da onlardan biri... Zaman zaman Ankara`ya, karargâha, daha üst seviyede bilgi vermeye ve hareket tarzı için tâlimat almaya geliyordu." Şeklinde iddiaları dile getirmişti.

Gazeteci Haluk Şahin de, Altaylı'nın MİT'e çalıştığını ve “Siyah Kod Adlı Kalem” şeklinde nitelendirildiğini yazmıştı.

Son olarak da Star yazarı ve Sabah gazetesi eski genel yayın yönetmeni Ergün Babahan, Taraf gazetesine verdiği röportajda; “Biz, Sabah Grubu'nda ajan gazeteci var mıydı, varsa bunlar kimlerdi, bilmiyorduk. Bir tek Ünal İnanç'ı biliyorduk. O da Ankara büroda alt kademede biriydi. Ama Hürriyet Grubu'nda Fatih Altaylı'nın, Tuncay Özkan'ın MİT'le ilişkileri biliniyordu. Biz de öyle bilinen gazeteci yoktu.” Şeklinde açıklamalar yapmıştı.

Fatih Altaylı bu iddiaları hiçbir zaman kabul etmedi. “Ajan değilim, MİT'e hayatımda bir kere Abdullah Öcalan'la ilgili yaptığım röportajın kasetini vermeye gittim” şeklinde açıklamalar yaptı.

Altaylı, MİT'in kendisine isterse ajan olmadığına dair bir belge vermeyi teklif ettiğini, fakat bunu kabul etmediğini söyledi.

Altaylı ajan mı değil mi bunu bilmiyoruz.

Hiçbir istihbarat örgütü bir ajanını deşifre etmez.

Kimse de çıkıp “ben ajanım” demez.

Fakat dün Taraf'tan Yıldıray Oğur, Ergenekon tutuklusu Ergun Poyraz'ın portesini çıkardığı yazıda Fatih Altaylı ile Poyraz'ın ilginç ilişkini gündeme getirdi.

Poyraz'ın bir çiftçiyken nasıl süper araştırmacı gazeteciye dönüştüğünü anlatan yazıda, Oğur; Poyraz'ın Refah partisi ile ilgili hazırladığı kaset ve belgeleri Fatih Altaylı'ya verdiğini ve bunun da Teke Tek programında yayınlandığını yazdı. Bu yayınlardan sonra Refah partisine kapatma davası açılmış ve parti kapatılmıştı. Parti kapatıldıktan sonra da Altaylı, “Bugün Ergun'u koruyun... Çünkü o bu cumhuriyeti korumak isteyenlere çok yardım etti” diye yazarak Ergun Poyraz'ı göklere çıkarmıştı.

Ergenekon sürecinde ele geçirilen belgelerde Ergun Poyraz'ın Jandarma İstihbarat'tan aldığı maaşın resmî tutanakları ortaya çıktı.

Poyraz'ın yazdığı tüm kitaplar ve yayınladığı belgeleri nereden aldığı belli oldu.

Altaylı ile ilgili yarın bir gün benzer belgeler çıkar mı bilmiyoruz.

Lakin içi içe geçmiş bu ilişkiler yumağı sizin de midenizi bulandırmıyor mu?

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com