Gazetecilik Kalkan Olarak mı Kullanılıyor?..

Gazetecilik Kalkan Olarak mı Kullanılıyor?..
Basın özgürlüğü çiğneniyor diye ayağa fırlayanlar bu yazıyı mutlaka okusun!..

Ergenekon savcılarından bir açıklama geldi. Açıklamada Şener ve Şık'ın gözaltına alınması için “Yürütülmekte olan soruşturma, bir kısım basın mensubunun gazetecilik görevleri, yazdıkları/yazacakları yazılar, kitaplar ve ileri sürdükleri görüşleriyle ilgili olmayıp, “Ergenekon Terör Örgütü” soruşturması kapsamında elde edilen ve soruşturmanın gizliliği nedeniyle bu aşamada açıklanması mümkün bulunmayan bir kısım delillerin değerlendirilmesi sonucu yapılması zorunlu hale gelen hukuksal bir işlemdir” denildi.

Dün de Taraf yazarı Murat Belge merkez medyanın Odatv refleksindeki “akıl tutulmasına” çomak sokan bir yazı kaleme aldı. Belge yazısında; “Görevi ve misyonu, üyesi olduğu cephenin düşmanları hakkında iftira hazırlamak, bunun için ''olgu çarpıtmak'', sonra da bunları yaymak olan biri, birileri karakolluk olmuşsa, ''basın özgürlüğü çiğneniyor!'' diye ayaklara fırlayacak halim yok. Fırlayanların da ''basın özgürlüğü'' filan düşündüğünü hiç sanmıyorum. Bu uzun sürekli savaşın, ideolojik kavgasında, ''üstte kalma''nın gerektirdiği manevrayı yapıyorlar.”

Zaman yazarı Mehmet Kamış da “Ergenekon'un medya ayağı” yazısında; “Soner Yalçın'ın tutuklandığı bu operasyonların şöyle bir tarafı olacak sanıyorum; bundan sonra medyada kimin eli kimin cebinde daha çok konuşulacak. Hangi gazeteci, hangi yayın yöneticileri kimlerle iş tutuyor, hangi istihbarat servisleri hangi köşe yazarlarıyla yakın temas kuruyor, artık bunları daha çok konuşacağız.” şeklinde yazdı.

Evet, AKP ve cemaatler hakkında hergün çarşaf çarşaf yayınlar yapan 'marjinalleşme' düzeyindeki agresif gazete ve dergilerin çok daha okunan-etkin kalemleri bu süreçte de yazılarına rahatlıkla devam ederken ; bazı “derin isimlerin” istihbarat birimleri ve siyasi partilerle organize biçimde kamuoyu yönlendirmeleri içine girmeleri tartışılıyor. İşte burada “bu ülkede gazetecilik, acaba bir kalkan olarak mı kullanılıyor?” sorusunu akıllara getiriyor.

Öyle anlaşılıyor ki yapbozun parçaları yerlerine oturdukça ve zamanla fotoğraf netleştikçe Türkiye'de basın özgürlüğü kavramı da çok daha geniş kapsamlı olarak ele alınacak ve sapla samanın ayrılması bu konuda çok daha özgür adımların rahatlıkla atılmasını sağlayacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com