Gaziantep, gurme kenti olacak

Gaziantep, gurme kenti olacak
Anadolu Mutfağını Araştırma Geliştirme ve Koruma Derneği Başkanı Öztan: "Gaziantep yemeklerini sadece Türkiye'ye değil, bütün dünyaya tanıtacağız"

GAZİANTEP (AA) - Anadolu Mutfağını Araştırma Geliştirme ve Koruma Derneği Başkanı Tahir Tekin Öztan, "Gaziantep yemeklerini sadece Türkiye'ye değil, bütün dünyaya tanıtacağız" dedi.

Öztan, İzmir'den gelen bir grup akademisyen ve gazeteciye Mehmet Reşit Göğüş Mutfak Sanatları Eğitim Merkezinde, Gaziantep mutfağının ilkbahar mevsimine özgü yemeklerinden "yeni dünya kebabı" ve "çağla aşı"nı uygulamalı anlattı.

Gaziantep'i "gurme kenti" yapmak için çeşitli girişimde bulunduklarını belirten Öztan, bu konuda tur şirketleriyle anlaştıklarını, kente gelen herkese mevsimine göre Gaziantep yemeklerini tanıtacaklarını ifade etti.

Denize ve kuma doyan, tarihi ve turistik yerleri her zaman gezen insanların artık farklı şeyler aradığını dile getiren Öztan, şöyle konuştu:

"Biz de Gaziantep'i gurme kenti yapmayı hedefliyoruz. Bunun için de altyapımızı oluşturmamız lazım. Gaziantep yemeklerini sadece Türkiye'ye değil, bütün dünyaya tanıtacağız. Bunu yaparken yemeklerimizin sadece lezzetini değil, sosyalleşmedeki önemini de aktaracağız. Çünkü bizim yemeklerimiz sosyalleşmede önemli bir unsurdur. Hemen hemen bütün Gaziantep yemekleri, komşularla birlikte yapılır."

Genellikle sebze ve meyvelerle yapılan Gaziantep yemeklerinin sağlıklı olduğunu vurgulayan Öztan, "Dünyanın en sağlıklı yemeği kebaptır. Bunu herkese anlatmamız lazım" diye konuştu.

Tanıttıkları yemeklerin rahatlıkla evlerde yapılabileceğine işaret eden Öztan, böylelikle şehre gelenlerin Gaziantep yemeklerini başka yerlerde anlatacaklarını kaydetti.

Beslenme uzmanı Gülşen Altın da daha önce yurt dışında gördüğü meyvelerle etin kombinasyonunun Gaziantep'te daha farklı kullanıldığını söyledi.

Gördükleri karşısında endişelerinin kaybolduğunu ifade eden Altın, "Bugün yapılan yemek muhteşem bir şey. Bence hakikaten Gaziantep mutfağını tanımıyormuşuz" ifadelerini kullandı.

Seyahat yazarı Bahar Akıncı ise Türkiye'deki lezzetleri tanıtmak için her ay bir bölgeye gastronomi seyahati düzenleyeceklerini dile getirerek, geziye yemekleriyle ünlü Gaziantep'ten başladıklarını kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com