Gaziantep saldırısında korkunç detay

Gaziantep saldırısında korkunç detay
9 kişinin hayatını kaybettiği, 66 kişinin de yaralandığı Gaziantep’teki saldırıda kullanılan aracın 6 ay önce Sakarya’dan çalındığı belirlendi.
Çalıntı aracın 6 ay boyunca sahte plakayla il il gezdirildikten sonra önceki gece park edildiği Korutürk Caddesi’nde infilak ettirildiği ortaya çıktı.
 
Gaziantep’teki bombalı saldırıda ölenlerin sayısı 9’a yükseldi. 66 yaralıdan çoğunu taburcu olurken, halen hastanede 4’ü ağır 17 yaralı tedavi görüyor.
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Gaziantep’teki yetkililerden aldığı bilgilere ilişkin olarak, “Olayda kullanılan ve Sakarya plakalı olan aracın yaklaşık 6 ay önce çalındığı belirtiliyor. Sahte plakayla il il gezdirilen aracın güpegündüz bir karakolun 20 metre dibine kadar yaklaştırılması büyük bir zaaf belirtisi” dedi.
 
Bomba yüklü otombilin infilak ettiği Korutürk Caddesi’nde inceleme yapan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay daha sonra Gaziantep Valiliği’nde bir değerlendirme toplantısı yaptı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Akp Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, CHP’li milletvekilleri ve Gaziantep Valisi Erdal Ata’nın da eşlik ettiği  Atalay, Şehitkamil Devlet Hastanesi’nde tedavi gören Sena Büyükkonuk(12)’un da doktorların çabasına karşı hayatını kaybettiğini açıkladı.

Saldırıda 66 kişinin yaralandığını, bunların bazılarının ayakta tedavi edildiğini bazılarının kısa süreli tedavilerinin ardından taburcu edildiğini belirten Beşir Atalay, şu anda hastanelerde 17 yaralının bulunduğu bunlardan 4’ünün yoğun bakımda olduğunu anlattı. Diğer yaralıların hayati tehlikesinin bulunmadığını ifade eden Atalay şöyle  konuştu:
 
30 METRE MESAFEDE
 
Patlama, mübarek Ramazan Bayramı’nın ikinci gününde hayatın yoğun olduğu bir caddede meydana geliyor. Yakında Şehitkamil ilçemizin Emniyet Müdürlüğü binası var. 30 metre mesafede. Emniyet Müdürlüğü’nün alt katı polis merkezi üst katı da polislerimizin lojmanı. Değerlendirmemiz hedef Emniyet Müdürlüğü. Araçlarıyla bayramlaşmaya giden vatandaşlarınız burada hayatlarını kaybediyor ve yaralanıyor. Hayatını kaybeden vatandaşlarımız 1’i kadın 4’ü çocuk. 1.5 yaşında, 4 yaşında, 11 yaşında ve 12 yaşında. Biri amcasının elinden tutmuş bankamatiğe gitmiş, amcası oradan para çekecek, orada hayatını kaybediyor.  Cezaevinde çalışan servis aracımız orada kısa süreli duruş yapıyor patlama oluyor.
Ayrıntıyı niye veriyorum? Terörün yüzü bu, zerre kadar insani öz taşımayanların eylemleri daha iyi anlaşılsın diye. Sivil vatandaşlarımız, kadınlarımız, çocuklarımız. Mübarek bayram günü bomba yüklü aracın şehrin ana merkezinde infilak ettirilmesi bu olaya sebebiyet veriyor.
 
CEKİCİYLE GETİRİLMİŞ

Bomba yüklü otomobilin patlamadan 4 dakika önce çekici ile olay yerine indirildiği tespit edildi. Çalıntı araç, içinde güçlendirilmiş bomba yüklü. Gaziantep’e giriş yapıyor, çekici ile getiriliyor. Ve patlamadan 4 dakika önce olay yerine getirilip çekiciden indiriliyor. Çekici biliniyor, plakaları, şoförü biliniyor. Aracın nereden çalındığı nerelere gittiği biliniyor. Şoför gözaltında değil ama bilgisine başvuruluyor. Çekici şoförü birçok şeyi anlattı. Arabanın çalındığı andan itibaren nerede hangi şehirlere gittiği konusunda bilgiler var. Detay şu anda vermeyeceğiz.
 
İKTİDAL ÇAĞRISI

Terör vatandaşa korku vermek istiyor terörize etmek istiyor. Çok duyarlı olan Gaziantepli vatandaşlarımızı itidalli ve sabırlı olmaya davet ediyorum. Terörün isteği kargaşa oluşturmak vatandaşlar arasında çatışma geliştirmek, tabii kendi reklamını böyle yapıyor. Basınımızı daha hassas olmaya davet ediyorum. Basınımızla bu tür olayları tüm boyutlarıyla paylaşıyoruz. Gereksiz bilgiler ortada dolaşıyor. Bu tür bilgilere değer vermeyelim.”
 
MİT VE JANDARMA VEKİLLERİ UYARMIŞ
 
Gaziantep’teki bombalı saldırıdan önce bölge milletvekillerinin MİT ve Jandarma tarafından uyarıldığı ortaya çıktı. Örgütün yoğun bir hareketlilik içinde olduğuna dikkati çeken güvenlik birimlerinin milletvekillerinden, özellikle bu hareketlenmenin olduğu bölgelerdeki seçim gezilerini ertelemelerini istedikleri bildirildi. Şarlıurfa’nın Suruç İlçesi nüfusuna kayıtlı olan Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Elektronik Bölümü birinci sınıf öğrencisi M.E.H.’nin bomba yüklü 27 E 7278 plakalı otomobille Birecik İlçesi’nden güvenlik güçlerine ve kamu kuruluşlarına saldırı için kente geldiği istihbaratını alan polis iki haftadır bu aracı arıyordu. Teröristlerin, şaşırtma yaparak bomba yüklü aracı ya da plakasını değiştirdiği ihtimali üzerinde duruluyor. Patlamanın ardından bölgedeki tüm iller de polis alarma geçti. Emniyet Müdürlüğü haber merkezlerinden, polislere çelik yelek giymeleri talimatı verildi.
 
'PLAKASIZ VİR ARABA VARDI'
 
Patlamanın meydana geldiği Karşıyaka’daki karakolun yanındaki internet kafede çalışan Mehmet Derici, hastanede tedavisinin ardından taburcu edildi. Derici, otobüs durağına yanaşan siyah, plakasız bir arabadan şüphelendiklerini belirterek, ”Patlama gözümün önünde oldu. Otobüs durağına siyah bir araba geldi. Bir iki tane otobüs geldi geçti, siyah araba yerinden kıpırdamadı. Hatta biz ’bayram üstü burada park edilir mi?’ dedik. Gitmeyince şüphelenmeye başladık. Bu sırada kalabalık bir halk otobüsü geldi. Otobüsün kapısı açılır açılmaz patlama meydana geldi. Arka taraftakiler kaçtı, ön taraftakilerin hepsi öldü” diye konuştu.
 
BEŞ KİŞİ SORGUDA
 
Bomba yüklü aracı Gaziantep’e getiren çekicinin sürücüsünün Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgusu sırasında verdiği bilgiler doğrultusunda operasyon başlatıldı.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi’nde düzenlediği operasyonda olayla ilgisi olabileceği belirlenen 4 kişiyi yakaladı. Çekici şoförüyle birlikte gözaltına alınan 5 kişinin sorgusu sürüyor.
 
'İNECEK VAR' DEDİ 30 KİŞİYİ KURTARDI
 
Patlamada yaralanan halk otobüsü şoförü Hüseyin Özdemir, kendilerini durağa varmadan önce ineceğini söyleyen bir yolcunun kurtardığını belirterek, “Olayın olduğu durağa varmama 50 metre kala yolcularımdan birisinin ‘İnecek vardemesi üzerine durduk. Belki de burada beklediğimiz bir dakika sonucu patlamadan kurtulduk, yolcum inmek istemeseydi biz de patlamanın içerisinde kalırdık” dedi. (SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com