Gaziantep'i örnek aldı

Gaziantep'i örnek aldı
Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça ve beraberindeki heyet, Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin yaptığı çalışmaları yerinde görmek üzere Gaziantep'e gitti.

Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça ve beraberindeki heyet, Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin yaptığı çalışmaları yerinde görmek üzere Gaziantep'e gitti.

KÜTAHYA - Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça ve beraberindeki heyet, Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin yaptığı çalışmaları yerinde görmek üzere Gaziantep'e gitti.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey'in Masal Park içerisindeki Şato Restaurantta yaptığı sunumu, Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Halep Belediye Başkanı Maan Chibili'nin de yer aldığı geniş bir heyet izledi.
Güzelbey, Gaziantep'in turizm ve kültür şehri olması için büyük bir çaba sarf ettiklerini belirterek, kendi imkanları ile sanayide belirli noktaya gelen bu şehrin sahip olduğu bacasız sanayinin ancak ortak akıl, ortak çaba sayesinde harekete geçirilebileceğini ifade etti.
Güzelbey, ''Hedef işsizliğin azalması, insanların yaşam standartlarının yükseltilmesi ve şehrin tarihi, kültürel değerlerini ön plana çıkarmaktır. Gaziantep'te yaptığımız çalışmaların finansmanında Belediyemiz bünyesinde oluşturduğumuz AB masasının çok yararı oldu, kale çevresindeki projelerin neredeyse tamamına yakınını AB projelerinden faydalandık'' dedi.

-ŞEHİRLERİN VİZYON PROJELERİNE İHTİYACI VAR-
Büyükşehir Belediyesi tarafından tarihi ve kültürel dokunun canlandırılması, ulaşım, alt yapı, vizyon projelerden örnekler sunan Başkan Güzelbey, tarihi ve kültürel mirasın korunması çalışmalarının yanında modern şehir hedefleri içinde vizyon projelerinin olmazsa olmazlar arasında yer aldığını, şehrin ilerlemesi, modernleşmesi için ulaşım, bilim, sanat ve sosyal projelerin kaçınılmaz olduğunu, Gaziantep'te bitme noktasına gelinen Hafif Raylı Sistem, Planetaryum, Mozaik Müzesi ve Kültür Merkezi gibi vizyon projelerin şehrin vizyonunu oluşturduğunu anlattı.
Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça da ''Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey'i üyesi bulunduğumuz Tarihi Kentler Birliği'ndeki müthiş, örnek projeleri ile tanıdık. Tarihi Kentler Birliği bence bir okuldur. Başkanımızın yaptığı sunumda da gördüğünüz gibi bir şehir nereden nereye gelmiş'' diye konuştu.
Kütahya Belediyesi olarak yaptıklarını yeterli olarak görmediklerini belirten İça, ''Gaziantep'e ufkumuzu genişletmek için geldik. Sayın Güzelbey'in yaptığı çalışmalar bize moral verdi. Gaziantep'te yaptığımız gezide toplu taşımadan, alt yapıya örnek alabileceğimiz çok şey olduğunu gördük. Deneyimlerini bizimle bizzat paylaşan değerli dostum Başkan Güzelbey'e teşekkür ediyorum'' dedi.
Halep Belediye Başkanının aralarında olmasının kendilerini son derece mutlu ettiğini ifade eden İça, ''Gaziantep-Halep arasında kurulan bu sıcak ilişkileri de örnek alıyoruz. Bizim de Suriye'nin Tartus şehri ile kardeş şehir olma yolunda temaslarımız sürüyor. Kardeş şehir ilişkileri ile tesis edilen yakınlaşmaların ekonomik, sosyal yansımaları çok önemli. Ülkeler arasındaki ilişkilerin halka indirgenmesi için kardeş şehir ilişkileri çok önem arz ediyor'' şeklinde konuştu.
Başkan İça, Halep Belediye Başkanı Maan Chibili'ye Kütahya'ya özgü çini ürünler hediye etti. Güzelbey de Gaziantep'in sembolleyen motiflerin yer aldığı bir plaketi Başkan İça'ya sundu.Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com