Gaziantep'te organik bal üretimine başlandı

Gaziantepte organik bal üretimine başlandı
Vali Erdal Ata: ''Türkiye'de, yılda 80-90 ton bal üretimi yapılmakta, son yıllarda dünyada yoğun ilgi gören organik bal üretimini teşvik etmek lazım''

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep Valisi Erdal Ata, Türkiye'd yılda 80-90 bin ton bal üretimi yapıldığını, son yıllarda dünyada yoğun ilgi gören organik bal üretiminin teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından, Gaziantep'te organik bal üretiminin teşvik edilmesi amacıyla hazırlanan proje kapsamında, Gaziantep Arı Yetiştiriciliği Birliği'ne üye 30 üreticiye 50'şer organik bal kovanı dağıtıldığı törende konuşan Ata, organik bal üretiminin artırılmasına yönelik tüm projelere destek verdiklerini belirtti.

Görev yaptığı diğer illerdeki gibi Gaziantep'de de tarım ve hayvancılık sektörünün güçlenmesine yönelik tüm projeleri desteklediğini hatırlatan Ata, ''Türkiye'de, yılda 80-90 bin ton bal üretimi yapılmakta, son yıllarda dünyada yoğun ilgi gören organik bal üretimini teşvik etmek lazım. Bu yönde hazırlanacak tüm projelerin desteklenmesi konusunda elimizden gelen çabayı sürdüreceğiz'' diye konuştu.

Son yıllarda fenni bal kovanlarının artması, çok miktarda şeker ve diğer katkı maddelerinin verilmesinin bal üretiminde tüketimi düşürdüğüne dikkati çeken Ata, şunları kaydetti:

''Son zamanlarda dağlarda bulunan bal üreticilerinin çadırlarında, arılara verilmek üzere tonlarca şekere rastlanıyor. Halbuki geçmiş yıllarda ne şeker ne de başka katkı maddeleri verilmeden tamamen doğal ortamda üretilen bal yerdik. Bugün de üreticinin kesinlikle şeker ve diğer katkı maddelerinden uzak durması lazım. Yine geçmiş yıllardaki gibi doğan bal tüketebilmek için organik bal üretimi yapacak üreticilerimizi teşvik edeceğiz.''     

Gıda ithalatının önüne geçmek için yerli üretimin teşvik edilmesi gerektiğini ifade eden Ata, insan sağlığına zararlı hormonlu gıdaların yerine, organik ve tamamen doğal ortamda yetiştirilmiş sebze, meyve ve diğer gıda ürünlerinin üretilmesini teşvik eden AB ülkelerinin, dünyadan sağlıksız hormonlu gıda ithalatına sıcak bakmadıklarını belirtti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Yılmaz da kurum olarak açtıkları organik bal üretimi eğitimini ön gören kursu başarıyla tamamlayıp sertifika almaya hak kazanan 30 üreticiye 50'şer organik bal kovanı verildiğine, 15 yıl önce verilen 100 fenni kovanın ardından 15 yıl aradan sonra bugün bin 600 organik tarım kovanının verilmesinin bakanlık olarak bal üretimine verilen desteği gösterdiğine dikkat çekti.

Gaziantep'te 3 yıl önce 33 üye ile kurulan Arı Üreticileri Birliği'nin üye sayısının 270'i bulduğunu vurgulayan Yılmaz, üreticilerin elinde bulunan 3 bin 600 kara bal kovanının yenilenmesi için de çalışmaların sürdüğünü, yılda ortalama 35-40 ton organik bal üretecek olan söz konusu organik bal üreticilerini desteklemeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından, Vali Erdal Ata, 30 organik bal üretimi eğitim kursunu başarıyla tamamlayan üreticilere sertifikalarını verdikten sonra onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Törene, Gaziantep Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürü Yusuf Yeşil, Gaziantep Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nebi Koca ve diğer davetliler katıldı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com