Gaziemir'de zehir sondajı

Gaziemir'de zehir sondajı
İzmir Gaziemir'de uyarılardan sonra sadece üzerine toprak atılan zehirli atık gömülü alanda sondaj başlatıldı.

TAEK'in öncülüğündeki sondajda radyoaktif atıkların karıştığı yeraltı suları inceleniyor.

İzmir Gaziemir’deki kurşun fabrikasının arazisine gömülü zehirlerle ilgili çalışma, sonunda başlatıldı. İzmir Valiliği, İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK) koordinasyonuyla başlatılan çalışmalar kapsamında 60 dönümlük arazide sondaj yapılıp numuneler alınıyor. Analizlerde radyoaktif maddelerin yeraltı sularına karışıp karışmadığı incelenecek. Çalışmalar hafta başından bu yana devam etti. Daha önce zehirlerin gömüldüğü yere sadece toprak atılmıştı.

Gaziemir’deki yaklaşık 70 yıl faaliyet gösteren Arslan Kurşun Fabrikası’nın atıklarını yıllarca 60 dönümlük arazisine gömdüğü ortaya çıkmıştı. Gömülen zehirli atıkların içinde insan ve çevre sağlığına zararlı radyoaktif maddelerin de bulunduğu 2007’de tespit edilmiş ancak bugüne kadar işlem yapılmamıştı.

YERALTI SULARINDAKİ RİSK

Olayla ilgili olarak çok sayıda milletvekili ilgili bakanlıklara sorular sordu, sivil toplum örgütleri ve meslek odaları suç duyurularında bulundu. Ancak yetkili kurumlar sadece gömülü atıkların üzerine 10 bin 200 ton toprak atmakla yetindi
.
Arazide gömülen zehirli atıkların üzerine toprak atılırken yeraltı sularıyla ilgili çalışma yapılmamıştı. Yağmur sonrası araziden sızan köpüklü ve ağır metal içeren sular arazinin yanındaki dereye karıştı.

GENİŞ KOORDİNASYON

TAEK’in talimatıyla bu haftabaşında, çevresi yerleşim alanıyla çevrili, atık gömülü arazide yeni bir çalışma başlatıldı. Arazinin değişik noktalarından sondaj yöntemiyle yeraltı suyu örnekleri alındı. Numune alma işlemleri ihaleyle belirlenen bir firma tarafından gerçekleştirildi. Gaziemir’deki olayla ilgili İzmir Valiliği’nde bir koordinasyon kuruldu. İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü başta olmak üzere diğer ilgili kurumlar bu koordinasyonun bir parçası oldu. Valiliğin talimatıyla araziden örnekler alınmaya başladı. Koordinasyon valilik tarafından yönetilse de teknik olarak tüm sorumluluk TAEK’e ait. Araziden alınan örnekler analiz edilecek. Yeraltı sularıyla ilgili yapılacak analiz sonuçlarının yaklaşık bir ay sonra hazır olacağı öğrenildi. (MRK)

Radikal

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 'İstanbul'un adaylığı şaka gibi!'04 Kasım 2014 Salı 22:00
 • Çeşme’de ÇED’e gerek yokmuş!04 Kasım 2014 Salı 14:15
 • Meteoroloji'den kar yağışı uyarısı!31 Ekim 2014 Cuma 22:11
 • Sakarya'da deprem!22 Ekim 2014 Çarşamba 20:38
 • Validebağ Korusu’a sabah baskını21 Ekim 2014 Salı 10:26
 • Malatya'da deprem!20 Ekim 2014 Pazartesi 19:20
 • İşte Marmaris'te yangının hasarı20 Ekim 2014 Pazartesi 13:10
 • İlk kez seks yapan canlı türü bulundu20 Ekim 2014 Pazartesi 09:24
 • Meteoroloji'den kar yağışı uyarısı!18 Ekim 2014 Cumartesi 19:20
 • Antalya'da deprem!18 Ekim 2014 Cumartesi 17:32
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com